Hańba na meczu Euro 2024. Przekroczyli granice. UEFA natychmiast reaguje

Reprezentacja Serbii nie zachwyciła w pierwszym meczu Euro 2024 i przegrała 0:1 z Anglią. Zdecydowanie głośniej jest o jej kibicach, którzy zachowywali się w bardzo kontrowersyjny sposób. W związku z tym UEFA wydała oświadczenie, gdzie poinformowała o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego dotyczącego wydarzeń z tego spotkania. Serbom przedstawiono dwa zarzuty, w tym "przekazywania prowokacyjnego komunikatu".

Reprezentacja Serbii rozpoczęła Euro 2024 od porażki 0:1 z Anglią. Nie było to porywające widowisko, bardzo gorąco było za to na trybunach, gdzie dali o sobie znać serbscy kibice. I niewykluczone, że spotka się to z konsekwencjami.

Zobacz wideo Piłkarze ruszyli na trening... rowerami!

Serbowie się doigrali? UEFA wszczyna postępowanie dyscyplinarne

UEFA w poniedziałkowym komunikacie poinformowała o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego dotyczącego wydarzeń z meczu Serbia - Anglia. Podstawą działań Komisji Kontroli, Etyki i Dyscypliny jest art. 55 Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA.

Europejska federacja zbada dwa zarzuty wobec Związku Piłki Nożnej Serbii (FSS). Pierwszy to "rzucanie przedmiotami" w kierunku murawy, a drugi to "przekazywanie prowokacyjnego komunikatu, nieodpowiedniego dla wydarzenia sportowego".

O ile pierwszy z zarzutów jest jasny i zrozumiały, o tyle drugi brzmi dość ogólnie. Najprawdopodobniej odnosi się on do rosyjskich flag, jakie wywiesili serbscy kibice - to mogło zostać uznane za prowokację wymierzoną w Ukrainę, innego uczestnika Euro 2024, która toczy wojnę z Rosją. Poza tym na serbskich sektorach pojawiły się mapy konturowe Serbii obejmujące teren Kosowa, z dopiskiem "nema predaje", co można przetłumaczyć jako "nie poddawaj się". To nawiązanie do konfliktu między tymi państwami, Serbowie roszczą sobie prawa do terytorium Kosowa i nie uznają jego suwerenności. "Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA (CEDB) podejmie decyzję w tej sprawie w stosownym czasie" - przekazano.

Rasistowski skandal na Euro 2024? UEFA zbada sprawę

Ponadto w komunikacie UEFA poinformowano, że "Inspektor ds. Etyki i Dyscypliny UEFA przeprowadzi dochodzenie dyscyplinarne w związku z domniemanym zachowaniem dyskryminacyjnym". Według brytyjskich mediów w tym wypadku chodzi o rzekome rasistowskie obelgi, jakie Serbowie kierowali w kierunku angielskich piłkarzy.

Porażka z Anglią sprawiła, że po pierwszej kolejce zmagań w grupie C Serbowie są na ostatnim miejscu w tabeli. W drugim meczu zmierzą się ze Słowenią (20 czerwca), która zaczęła turniej od remisu 1:1 z Danią.

Czy Serbia zagra w fazie pucharowej Euro 2024?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.