Zmiany w programie MŚ w Oberstdorfie jeszcze przed początkiem imprezy!

Organizatorzy mistrzostw świata w Oberstdorfie poinformowali o pierwszych zmianach w programie imprezy, zanim ta zdążyła się na dobre rozpocząć. Zmieniono godziny pierwszych konkurencji biegowych - eliminacji kobiet na 5 i mężczyzn na 10 kilometrów, a także czwartkowych sprintów. Wszystko przez ekstremalnie wysokie temperatury, które utrudniają przygotowanie tras.

- Warunki są ciężkie. Trudno jest jeździć na nartach, zarówno w górę, jak i w dół. Jest duże ryzyko upadku przez duże prędkości i fakt, że narty mogą utknąć w śniegu. Trudno jest utrzymać się na nogach już teraz, a co dopiero podczas zawodów, kiedy zawodnicy są zmęczeni - mówił cytowany przez serwis Nettavisen Frederik Aukland, ekspert w biegach narciarskich, który niedawno sprawdził warunki panujące na trasie w Oberstdorfie.

Zobacz wideo "Stoch wiele razy pokazywał złość, ale skoki nadal sprawiają mu radość"

Potwierdziły się obawy dotyczące tras biegowych w Oberstdorfie. Zmiana programu MŚ

Sprawdzili je także biegacze, którzy za kilka dni wezmą tu udział w mistrzostwach świata, a obaw i narzekań było sporo. Wielu zawodników dzięki przełożeniu Pucharu Świata w Novym Mescie w Czechach wzięło udział w testowaniu tras w Niemczech i nieoficjalnych zawodach przed MŚ. Ich wyniki utajniono, ale wiadomo, że zarówno wtedy, jak i teraz na treningach upadki i problemy z trasą stały się codziennością. Wszystko przez wysoką temperaturę w Oberstdorfie - ponad 15 stopni. Wielu zawodników ze względu na upał momentami trenuje w krótkich spodenkach i bez koszulek.

Monika Skinder "Trudno utrzymać się na nogach". Wielkie obawy przed MŚ w narciarstwie w Oberstdorfie

Temperatury zaniepokoiły także FIS i organizatorów mistrzostw, którzy od poniedziałku rozważali zmianę godzin podczas pierwszych etapów rywalizacji na trasach biegowych MŚ w Oberstdorfie. Program zakładał eliminacje na 5 kilometrów kobiet i 10 kilometrów mężczyzn o odpowiednio o 12:30 i 14:30 w środę, a także sprinty mężczyzn i kobiet w czwartek od 12:15. Po konsultacjach zatwierdzono pierwsze zmiany w programie MŚ.

Biegi eliminacyjne na 5 kilometrów kobiet i 10 kilometrów mężczyzn odbędą się w środę o 9:00 i 10:00. Przesunięto także czas startu czwartkowych sprintów - eliminacje zaplanowano na 9:00, a finały na 11:30. 

Adam Małysz przesłał wiadomość do RomoerenaOrganizacyjny chaos. Kolejki na kilkadziesiąt metrów. Małysz: Lepiej już było odwołać mistrzostwa

Aktualny program pierwszych dwóch dni MŚ w Oberstdorfie - biegi narciarskie:

środa, 24 lutego

  • 9:00 - bieg eliminacyjny kobiet stylem dowolnym na 5 kilometrów
  • 10:00 - bieg eliminacyjny mężczyzn stylem dowolnym na 10 kilometrów

czwartek, 25 lutego

  • 9:00 - kwalifikacje sprintów mężczyzn i kobiet stylem klasycznym
  • 11:30 - finały sprintów mężczyzn i kobiet stylem klasycznym

Podium dało nadzieję Maciejowi Kotowi. Chce jechać na igrzyska. Podium dało nadzieję Maciejowi Kotowi. Chce jechać na igrzyska. "Mam dużą rezerwę"

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie oficjalnie rozpoczynają się w środę, a otworzą je właśnie wspomniane biegi eliminacyjne kobiet i mężczyzn, a także kwalifikacje kobiet w skokach narciarskich. Później wieczorem odbędzie się ceremonia otwarcia imprezy. Jednak biegacze trenują w Niemczech już dłużej - w ramach oficjalnych sesji od poniedziałku, a skoczkinie i skoczkowie także dostaną szansę oddania pierwszych prób na obiektach przed otwarciem mistrzostw. Pierwszy trening skoczkiń zaplanowano na wtorek o 15:30, a skoczków na środę o 15:00. Relacje na żywo z MŚ w Oberstdorfie na Sport.pl.

Więcej o: