Fatalne wieści dla Świątek. Bezlitosny przepis

Iga Świątek w kolejnym tygodniu będzie rywalizowała na turnieju w Tokio. Zanim jednak rozegra w Japonii pierwszy mecz, pozna decyzję WTA ws. odjęcia punktów w rankingu WTA. Dlaczego Polka miałaby je stracić? Według regulaminu jeśli zawodniczka dwa razy z rzędu nie wystąpiła na jakimś turnieju, to można jej przypisać z tego tytułu zero punktów. Świątek w tym sezonie, jak i rok wcześniej odpuściła Guadalajarę. Czy ta decyzja przyniesie jej przykre konsekwencje?

Od 11 września nową liderką światowych list jest Aryna Sabalenka. Świątek straciła prowadzenie po 75 tygodniach dominacji w tourze, na co wpłynęła m.in. słabsza postawa na US Open. Później Polka zdecydowała się nie pojechać na turniej w Guadalajarze, choć pierwotnie zapowiadała start.  "Muszę słuchać swojego ciała. Priorytetem mojego zespołu jest planować moje starty mądrze" - przekazała w komunikacie.

Zobacz wideo Była numer 1 uważa, że Iga Świątek może przenieść wszystko z mączki na trawę. Trener Igi: Zgadzam się, jak najbardziej

Iga Świątek straci punkty? Decyzja WTA w poniedziałek

Brak Igi Świątek w Meksyku zarówno w tym, jak i w poprzednim roku podyktowany był po brzegi wypełnionym kalendarzem startów. Według regulaminu WTA jeśli dana zawodniczka nie zagra dwa razy z rzędu w nieobowiązkowym turnieju WTA 1000 w danej lokalizacji (a do takich zalicza się Guadalajara), to może mieć przypisane 0 pkt do rankingu.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

W poniedziałek okaże się, czy zapis wejdzie w życie w przypadku Igi Świątek. Polka może w poniedziałek wypaść poza próg 8000 punktów i powiększyć stratę do Aryny Sabalenki. Według doniesień medialnych wiceliderce rankingu WTA może odjąć 215 punktów - to jej najgorszy rezultat spośród turniejów nieobowiązkowych a zamiast tego pojawi się zero punktów za Guadalajarę.

Gdyby faktycznie Świątek straciła 215 punktów to będzie traciła do Sabalenki 1286 punktów i marzenia o powrocie na pierwsze miejsce w rankingu będzie musiała odłożyć raczej na przyszły rok. Niewykluczone jednak, że WTA nie odejmie Polce punktów i wtedy ta będzie tracić do liderki 1071 "oczek".

Najnowsze notowanie rankingu WTA w poniedziałek 25 września. Tego samego dnia rozpocznie się turniej WTA w Tokio. W pierwszej rundzie Świątek ma wolny los, a  w drugiej zmierzy się z kwalifikantką bądź z Nao Hibino.

Więcej o: