Wiedźmin obchodzi urodziny. 14 lat temu rozpoczęła się piękna historia

Seria Wiedźmin znana jest obecnie na całym świecie. Do popularyzacji prozy Andrzeja Sapkowskiego przyczyniły się gry produkowane przez CD Projekt RED. 26 października pierwsza część obchodziła 14 urodziny.

W XXI wieku powstało łącznie trzy gry opowiadające przygody Geralta. Pod koniec października urodziny obchodziła pierwsza część, która stanowiła podwaliny pod legendarną już serię.

Zobacz wideo Zobacz pierwsze minuty Far Cry 6!

Kluczowy moment

26 października 2007 roku nikt nie spodziewał się, w jakim kierunku powędruje nie tylko historia Wiedźmina, ale także losy CD Projekt RED. Po latach są to już marki na miarę światową, należące do ścisłego grona najlepszych w swoich dziedzinie. Nie byłoby tego bez pierwszego Wiedźmina.

Wiedźmin „jedynka" był wtedy ogromnym przedsięwzięciem. Studio produkowało grę przez 5 lat, a budżet wyniósł aż 19 milionów złotych. Co ciekawe już w latach 90’ XX wieku próbowano opowiedzieć historię znaną z książek Andrzeja Sapkowskiego, wówczas jednak projekt nie zdołano doprowadzić do końca. Na szczęście CD Projekt RED kilka lat później nie porzuciło planów i wypuściło na świat Wiedźmina.

Aleksandra Tarnowska podczas turnieju w kategorii U2000. Skandal na mistrzostwach świata. Zabrali tytuł polskiej zawodniczce

Hit od samego początku

Gra zaraz po premierze zebrała bardzo dobre recenzje i opinie graczy. Wiedźmina chwalono za fabułę, ale także za oprawę audiowizualną. To wszystko przełożyło się na spory sukces komercyjny – do 2011 roku sprzedano bowiem aż 2 miliony egzemplarzy. Tak dobry odbiór „jedynki" sprawił, że studio mogło rozpocząć pracę nad drugą częścią.

Więcej treści esportowych i gamingowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Twórcy poświęcili sporo pracy nad Wiedźminem, nie tylko projektując grę, ale także zapewniając jej dobrą promocję. Co ciekawe już w 2003 roku powstała oficjalna strona internetowa Wiedźmina. W następnych latach grę pokazywano na różnych targach, w tym na E3. Ponad rok przed premierą otrzymywała już pierwsze nagrody. Po premierze zaś przez wielu krytyków i redakcji Wiedźmin został uznany za grę roku.

Cloud9, Philippe 'Vulcan' Laflamme, Worlds 2021 Worlds 2021. Azjaci ponownie dominują. Ostatni zespół z zachodu odpada z MŚ

Więcej o: