FIFA planuje własną grę piłkarską? Federacja odpowiada EA Sports

W ostatnich tygodniach zaostrzył się konflikt na linii FIFA - EA Sports. Federacja piłkarska wkrótce może przestać udostępniać producentowi gier licencji na swoją nazwę. Światowa organizacja wydała nawet na ten temat oświadczenie, w którym opowiada się za dywersyfikacją rynku gier.

FIFA ma więcej uwagi poświęcić rynkowi gier wideo. To pokłosie konfliktu, w którym zaangażowany jest również amerykański gigant EA Sports. Być może federacja piłkarska sama stworzy grę, która byłaby konkurencją dla dotychczasowej serii FIFA od EA.

Zobacz wideo Historia serii FIFA - od Świerczewskiego do Mbappe

Konflikt się zaostrza

Oświadczenie przedstawia obecny kierunek, który obiera FIFA – są to gry komputerowe i esport. Federacja twierdzi, że są to najszybciej rozwijające się branże medialne na świecie, dlatego w tym wyścigu nie może jej zabraknąć.

Chociaż w oświadczeniu nie pojawia się nazwa „EA Sports" to z kontekstu można wyczytać, że FIFA pośrednio uderza właśnie w amerykańską firmę. W tekście pojawia się zdanie, które jasno na to wskazuje. – (gry i esport) muszą być przestrzenią zajmowaną przez więcej niż jedną stronę kontrolującą wszystkie prawa. Firmy technologiczne i mobilne rywalizują o współpracę z FIFA, jej platformami i globalnymi turniejami. W związku z tym FIFA współpracuje z różnymi graczami z branży, w tym deweloperami, inwestorami i analitykami – można wyczytać w oświadczeniu.

Gianni Infantino Konflikt na linii FIFA - EA Sports coraz większy. Mogą stracić dziesiątki milionów

Dalszy kierunek – własna gra?

Na razie nie wiadomo, co dokładnie planuje FIFA. Tytuł oświadczenia świadczy jednak o tym, że federacja zamierza powiększyć portfolio gier i esportu. Co to może oznaczać? Być może organizacja chce po prostu udzielić licencji większej liczbie podmiotów, niż to miało dotychczas.

Z informacji podanych przez New York Times wiemy jednak, że FIFA zażądała od EA Sports miliarda dolarów co cztery lata – byłaby to opłata za licencję. Amerykański gigant nie chce zapłacić takiej kwoty, wątpliwe jest, że jakaś inna firma zdecyduje się na taki wydatek. Z tego względu w środowisku zaczęły pojawiać się głosy, że FIFA chce stworzyć własną grę.

FIFA 22 Oto powód konfliktu EA Sports z FIFA. Słynna gra może zmienić nazwę

Organizacja ma sporo argumentów w swoich rękach. W oświadczeniu doszło nawet do ich wyliczenia. - FIFA ustaliła również, że sport wirtualny i rozgrywko piłkarskie FIFA muszą być ściślej powiązane. Pod tym względem FIFA jest podekscytowana wykorzystaniem Mistrzostw Świata FIFA™ (z czterema miliardami widzów) i Mistrzostw Świata Kobiet FIFA™ (z widownią 1,2 miliarda) jako platform do uruchamiania i integrowania ekscytujących nowych gier i ofert esportowych – przeczytamy.

Inicjatywa dla graczy

Federacja jednocześnie uruchomiła projekt FIFAe. Na portalu FIFA.GG znajdziemy informacje o turniejach takich jak mistrzostwa świata czy puchar kontynentalny dla esportowych rozgrywek. Są to specjalne cykle, które mają skupiać najlepszych graczy na świecie w jednym miejscu. Wygląda na to, że światowa organizacja ma zamiar sprawować większą kontrolę w esportowym świecie. 

HUNDEN w barwach Tricked Esports Głośny skandal w esporcie rozstrzygnięty. "Żałuję, że mu zaufałem"

Więcej o: