Zmiany w FIFA 23. Koniec z łatwymi golami

Najnowsza aktualizacja w FIFA 23 sporo namiesza i zmusi graczy do dostosowania się do innych warunków. Zmienią się popularne schematy, co znacząco wpłynie na rozgrywkę.

Wiatr zmian w FIFA 23. Zapowiedziana aktualizacja skoryguje mnóstwo aspektów rozgrywki. Zmienione zostaną strzały, podania, drybling, zachowanie sędziów oraz estetyka gry. Już teraz społeczność graczy szykuje się na zupełnie inny balans, który zmusi ich do przestawienia się na nowe standardy.

Zobacz wideo Sport.pl na EA Sports Women's Football Summit

Koniec dominacji strzałów "z fałsza" w FIFA 23

W krótkim czasie od premiery FIFA 23 gracze odkryli niezwykłą skuteczność strzałów zewnętrzną częścią stopy. Nie było tu większej filozofii - czysta pozycja przed polem karnym, szyba decyzja, dziwna trajektoria lotu piłki i zupełnie gubiący się bramkarz. Taka recepta na sukces. Uderzenia sięgały celu nawet w przypadku zawodników z nisko ocenioną statystyką strzałów. "Fałsz" stał się metodą i patentem całej społeczności FIFA 23.

Trochę to trwało, ale EA Sports postanowiło ukrócić erę dominacji mechaniki. Skuteczność strzałów z "fałsza" zostanie zmniejszona o 30%, co przynajmniej w teorii powinno znacząco je osłabić. Nieco mniej odbije się to na zawodnikach z wyspecjalizowaną cechą do tego typu uderzeń, gdyż ich umiejętność spadnie o 10%.

Team Brazil, Team Sweden, IEM Rio 2022Miał być wielki mecz esportowy. Widowisko jednak rozczarowało

Wprowadzono również inne istotne korekty. Możliwe będzie teraz ręczne przesuwanie bramkarza przy szybkich rzutach rożnych, co też powinno wyeliminować i ten schemat. Lepiej mają funkcjonować podania prostopadłe, z którymi zdarzały się problemy. Zmiany nie unikną również zachowania sędziów asystentów. Ci będą teraz adekwatniej interpretować sytuacje z potencjalną czerwoną kartką czy spalonym. 

Więcej treści esportowych na Gazeta.pl.

Do tego doszły jeszcze poprawki estetyczne dotyczące strojów, otwierania paczek czy animacji w trybach kariery. Do samej kariery menedżera wprowadzono opcję obniżenia potencjału młodego zawodnika, jeśli ten będzie grał słabo. EA wyeliminowało również pierwsze błędy towarzyszące wprowadzeniu dodatku World Cup. Pełna lista zmian dostępna jest tutaj.

Sami gracze są na razie nieco skołowani, a ich opinie podzielone. Każda FIFA słynęła z określonego schematu. W FIFA 23 były nim dotychczas właśnie strzały zewnętrzną częścią stopy. Ich osłabienie może mieć realny wpływ na zmianę całej rozgrywki i zmuszenie graczy do szukania nowych możliwości.

Outsiders, CS:GOOgromne przetasowanie w światowym rankingu CS:GO. Były lider na skraju pierwszej dziesiątki

Więcej o: