Oficjalnie: UEFA podjęła decyzję ws. gry FC Barcelony w Lidze Mistrzów

FC Barcelona będzie mogła zagrać w Lidze Mistrzów w sezonie 2023/2024. UEFA opublikowała oficjalny komunikat w tej sprawie podkreślając, że decyzja jest tymczasowa. Dalej odpowiedni inspektorzy będą zajmowali się "sprawą Negreiry", od której rozpoczęły się wątpliwości co do dopuszczenia Katalończyków do gry w europejskich pucharach.

Długo przyszło czekać FC Barcelonie na oficjalną decyzję UEFA w sprawie dopuszczenia jej, bądź nie, do gry w Lidze Mistrzów w sezonie 2023/2024. Wszystko jest pokłosiem "sprawy Negreiry". W połowie lutego hiszpańskie media ujawniły, że kataloński klub opłacał Jose Marię Enriqueza Negreirę, byłego przewodniczącego Komitetu Technicznego Sędziów w zamian za raporty dotyczące sędziów. Zdaniem prokuratury były sędzia łącznie zainkasował 7,3 mln euro w latach 2001-2018. Oddzielne postępowanie w tej sprawie prowadzą hiszpańscy śledczy, a swoje przeprowadziła również UEFA. 

Zobacz wideo "FIFA" odchodzi do przeszłości. Powstało "EA Sports FC 24"

FC Barcelona warunkowo dopuszczona do gry w Lidze Mistrzów

W czwartkowe popołudnie UEFA opublikowała oficjalny komunikat, w którym poinformowała o warunkowym dopuszczeniu FC Barcelony do gry w Lidze Mistrzów w sezonie 2023/2024.

"FC Barcelona została tymczasowo dopuszczona do udziału w rozgrywkach klubowych UEFA 2023-24. Przyszła decyzja w sprawie dopuszczenia/wykluczenia z rozgrywek jest zastrzeżona" - czytamy. Dodatkowo klub z Camp Nou jest zobowiązany do ciągłego i aktywnego informowania Inspektorów ds. Etyki i Dyscypliny (EDI) o postępach toczących się dochodzeń oraz do dostarczania EDI wszystkich dokumentów i informacji, o które poproszą.

"EDI, które zajmuje się tą sprawą, proszone jest o kontynuowanie i zakończenie dochodzenia oraz przesłanie kolejnego raportu do Organu Apelacyjnego UEFA, jeśli uznają, że przyjęcie/wykluczenie FC Barcelony powinno zostać ponownie ocenione" - podkreślono w komunikacie europejskiej federacji. Oznacza to tyle, że w sezonie 2023/2024 Barcelona zagra w Lidze Mistrzów, ale w przypadku kolejnych sezonów klub musi poczekać na decyzję UEFA.  

Więcej takich informacji znajdziesz na Gazeta.pl

Dzięki tej decyzji FC Barcelona, jako mistrz Hiszpanii, będzie losowana z pierwszego koszyka przy okazji losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów w bieżącym sezonie. Piłkarze Xaviego Hernandeza będą chcieli zmazać plamę z dwóch poprzednich odsłon tych rozgrywek, które kończyli na trzecim miejscu w grupie i w ostateczności spadali do fazy pucharowej Ligi Europy.

Barcelona już przygotowuje się do nowego sezonu, a minionej nocy rozegrali pierwszy sparing, w którym przegrali 3:5 z Arsenalem. Jedną z bramek dla Katalończyków zdobył Robert Lewandowski. Kolejny mecz mistrzowie Hiszpanii rozegrają w sobotę 29 lipca o 23:00 przeciwko Realowi Madryt. 

Więcej o: