Sobiesław Zasada

Sobiesław Zasada

Sobiesław Zasada to jeden z najbardziej utytułowanych polskich rajdowców. Bogata kariera kierowcy przyniosła mu liczne tytuły mistrzowskie, wywalczone nie tylko w krajowych zawodach, ale także na arenie międzynarodowej.

W przypadku Sobiesława Zasady bardzo trudno jest mówić o konkretnych sukcesach, bowiem cała długa kariera kierowcy była usłana triumfami w zawodach najwyższej rangi. Swój pierwszy rajd kierowca wygrał już na początku swojej kariery w 1952 roku. Później zwycięstwa posypały się lawinowo.

Kierowca triumfował w 148 imprezach sportowych, 11 razy zdobywał tytuł Mistrza Polski, trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy (w latach 1966-1967 i w roku 1971) oraz trzykrotnie zdobywał tytuł Wicemistrza Europy (lata 1968-1969 oraz sezon 1972). Niewielu jest kierowców, którzy mogą poszczycić się takimi osiągnięciami.

W swojej karierze polski kierowca reprezentował najlepsze rajdowe teamy. Sobiesław Zasada był fabrycznym kierowcom Steyr-Puch, Porsche, Mercedes-Benz oraz BMW. Dąbrowski kierowca reprezentował też Lancię, Forda, Rovera oraz zespół BMC Cooper.

Legendarny niemiecki producent korzystał z talentu Polaka nie tylko na rajdowych odcinkach specjalnych – Sobiesław Zasada pełnił także funkcję konsultanta technicznego Porsche AG.

W 1973 roku polski rajdowiec stworzył zespół, który ustanowił trzy światowe rekordy prędkości na autostradzie pod Wrocławiem. Zespół, którego liderem był Sobiesław Zasada, popisał się rekordową jazdą za kierownicą Polskiego Fiata 125p na dystansie 25 tysięcy km, 25 tysięcy mil oraz 50 tysięcy km.

Inni polscy kierowcy rajdowi:

Marian Bublewicz - Leszek Kuzaj - Tomasz Kuchar - Jan Chmielewski - Krzysztof Janik

Sobiesław Zasada

Copyright © Agora SA