Zmiany w programie MŚ w Zakopanem. Nie chcą ataków na Rosjan. "Powinniśmy unikać eskalacji"

Polski Związek Narciarski zdecydował się okroić program rozpoczynających się w poniedziałek mistrzostw świata juniorów w Zakopanem. Aby nie narażać rosyjskich sportowców na ataki, odwołana zostanie ceremonia otwarcia imprezy. - Powinniśmy unikać eskalacji - mówi Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

Od czwartkowego poranka trwa agresja Rosji na Ukrainę. Niemal na całym terenie państwa ukraińskiego trwają walki z najeźdźcą, a rosyjskie bomby spadają nie tylko na cele wojskowe, ale także cywilne. Rozgrywki sportowe zeszły na daleki plan, ale w związku z wojną na Ukrainie kolejne światowe i krajowe federacje zmuszone są do podejmowania decyzji odnośnie kolejnych wydarzeń sportowych.

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

MŚJ w Zakopanem bez ceremonii otwarcia. Obawy o ataki na Rosjan

I tak Międzynarodowa Federacja Narciarska podjęła w piątek decyzję o odwołaniu wszystkich zawodów, które miały się jeszcze w tym sezonie odbyć w Rosji. Dotyczy to skoków i biegów narciarskich oraz narciarstwa dowolnego.

Sweden Ski Cross World CupFIS zrobił zawody w Rosji. Nikt nie chciał startować. Późna, ale stanowcza reakcja

Wśród zalewu kibicowskich komentarzy i apeli w mediach społecznościowych coraz częściej pojawiają się też takie, w których fani domagają się od kolejnych federacji decyzji o zakazie startów w międzynarodowych zawodach dla rosyjskich sportowców. Na razie żadna ze światowych federacji nie zdecydowała się jednak na ten krok. 

Wiadomo natomiast, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, zmianom ulegnie program mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w Zakopanem. Polski Związek Narciarskich podjął decyzję o odwołaniu ceremonii otwarcia, aby nie powodować kontrowersyjnych sytuacji i nie prowokować publiczności. Pojawiły się obawy, że Rosjanie mogą spotkać się z nieprzyjemnymi sytuacjami.

- Powitamy wszystkich oficjalnym listem, to nie jest moment na zabawę. Sport nie powinien być dotknięty przez ten konflikt, ale mamy na listach startowych reprezentantów zarówno Ukrainy, jak i Rosji. Powinniśmy unikać potencjalnej eskalacji - powiedział Sport.pl Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN. 

Mistrzostwa świata juniorów w Zakopanem rozpoczną się w poniedziałek 28 lutego od treningów w kombinacji norweskiej, a zakończą w niedzielę 6 marca.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę >>

Więcej o: