Polacy są zdeterminowani. Chcą przejąć MŚ od Rosjan. Jasna deklaracja ministra

Polacy są gotowi do organizacji siatkarskiego mundialu. - Jeśli nie samodzielnie, bo to bardzo duże wyzwanie, to we współudziale z innymi, liczącymi się krajami będziemy tę imprezę w Polsce mieć. Wierzę w to - stwierdził Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, na antenie Radiowej Trójki.

Rosyjskie wojska przeprowadzają inwazję na Ukrainę, ale świat sportu stara się reagować na bieżące wydarzenia. Takie organizacje jak FIFA czy MKOL wykluczyły Rosjan i Białorusinów ze swoich struktur. No i rozpoczął się efekt domina. Kolejny ruch należał do światowej federacji siatkówki. 1 marca okazało się, że Rosjanie nie zorganizują tegorocznych mistrzostw świata. Prestiżowy turniej miał się odbyć na przełomie sierpnia i września w 10 rosyjskich miastach: Moskwie, Petersburgu, Kaliningradzie, Jarosławiu, Kazaniu, Ufie, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Kemerowie i Krasnojarsku.

Zobacz wideo Polacy rozwiązali kontrakty z rosyjską organizacją. "Decyzję podjęliśmy w minutę"

"W związku z militarną inwazją Rosji na Ukrainę, FIVB jest zaniepokojona sytuacją i bezpieczeństwem Ukraińców. Zarząd FIVB doszedł do wniosku, że w związku z wojną na Ukrainie niemożliwe jest zorganizowanie mistrzostw świata w Rosji. Podjęto decyzję o odebraniu Rosji organizacji mistrzostw świata zaplanowanych na sierpień i wrzesień 2022. Rosyjska federacja siatkarska i komitet organizacyjny zostali poinformowani. FIVB szuka państwa lub państw aby cała siatkarska rodzina czuła się bezpiecznie i dumnie uczestnicząc w tym sportowym święcie" - czytamy w komunikacie FIVB.

Siatkarskie mistrzostwa odbędą się w... Polsce?

Swoją chęć organizacji turnieju zgłosiła Polska, co potwierdził Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. - Jestem dobrej myśli. Jeśli nie samodzielnie, bo to bardzo duże wyzwanie, to we współudziale z innymi, liczącymi się krajami będziemy tę imprezę w Polsce mieć. Wierzę w to - stwierdził Bortniczuk na antenie Radiowej Trójki.

I dodał: -Rozmowy na poziomie światowej federacji są w początkowej fazie. Z informacji, które posiadam, wynika, że istnieje taki sposób myślenia, żeby w obliczu sytuacji, w której się znajdujemy, zorganizować tę imprezę tak, by pokazać jedność świata zachodu. Myślę, że rozgrywanie turnieju w kilku krajach jednocześnie, byłoby wyrazem naszej solidarności.

Co ciekawe: najwięcej tytułów mistrza świata zdobył... Związek Radziecki, który triumfował aż sześć razy. Poprzedni siatkarski mundial wygral Polacy, którzy obronili tytuł w 2018 roku, gdy drugi raz z rzędu ograli w finale Brazylijczyków.

Więcej o:
Copyright © Agora SA