Tyle zarobiła Legia Warszawa na grze w Lidze Europy

Wygrana lub remis w meczach fazy grupowej Ligi Europy zapewnia klubom premię w wysokości kilkuset tysięcy euro. W czwartek Legia Warszawa grała więc nie tylko o wyjście z grupy. Awans zapewniłoby tylko zwycięstwo, dodatkowe pieniądze zaprzepaścił natomiast zmarnowany w 98. mnucie rzut karny.

Ten mecz z pewnością zapadnie w pamięci piłkarzy Legii Warszawa. Stawką czwartkowej rywalizacji ze Spartakiem Moskwa był awans do 1/16 finału Ligi Europy. Aby do tego doszło, piłkarze Marka Gołębiewskiego potrzebowali zwycięstwa. Finalnie Legia przegrała po błędzie Maika Nawrockiego 0:1 przez co pożegnała się z rozgrywkami

Zobacz wideo Jest reakcja naczelnego "France Football" ws. Roberta Lewandowskiego

Legia Warszawa zagwarantuje sobie wpływ na konto? Ani awansu, ani pieniędzy

Legia Warszawa zarobiła już w fazie grupowej Ligi Europy blisko sześć milionów złotych, czyli ponad 1,2 mln euro. To zasługa dwóch wygranych w pierwszych kolejkach ze Spartakiem Moskwa (1:0) na wyjeździe oraz z Leicester City (1:0) na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej. Ostatnie trzy przegrane z rzędu (0:3, 1:4 z SSC Napoli oraz 1:3 z Leicester) sprawiły, że Legia nie otrzymała od UEFA żadnej wypłaty. 

Sensacja na szczycie! Tak wygląda ostateczna tabela grupy Legii Warszawa w LESensacja na szczycie! Tak wygląda ostateczna tabela grupy Legii Warszawa w LE

Skąd Legia Warszawa otrzymała wspomniane 1,2 mln euro? Każdy klub, który znajdzie się w Lidze Europy otrzymuje dodatkowe pieniądze od UEFA za wygraną lub remis w fazie grupowej oraz kolejnych etapach rozgrywek. Na obecnym etapie zwycięstwo zapewnia 630 tys. euro (ponad 2,9 mln złotych). Remis z kolei to premia w wysokości 210 tys. euro (968 tys. złotych).

Co musi zrobić Legia Warszawa, aby awansować do fazy pucharowej LE?Jest skład Legii Warszawa na decydujący o awansie mecz ze Spartakiem

Mistrzowie Polski starali się, jak mogli, aby doprowadzić do remisu, choć taki wynik nie ratował sytuacji klubu. Mógł wesprzeć za to sytuację finansową - remis dałby blisko milion złotych. W 98. minucie w polu karnym Spartaka Moskwa sfaulowany został Tomas Pekhart. Sędzia po analizie VAR wskazał na 11. metr. Do piłki podszedł sam poszkodowany. Jego strzał obronił jednak Aleksandr Selikow, który zapewnił swojemu zespołowi miejsce lidera w grupie C. 

Liga Europy. Tabela "polskiej" grupy:

  1. Spartak Moskwa - 10 pkt - 3 wygrane - 1 remis - 2 porażki
  2. SSC Napoli - 10 pkt - 3 wygrane - 1 remis - 2 porażki
  3. Leicester City - 8 pkt - 2 wygrane - 2 remisy - 2 porażki
  4. Legia Warszawa - 6 pkt - 2 wygrane - 0 remisów - 4 porażki

Więcej treści sportowych znajdziesz na Gazeta.pl

Legia Warszawa zarobiła w obecnym sezonie znacznie więcej. Za mecze eliminacyjne Ligi Europy (trzy spotkania) na konto klubu wpłynęło 1,14 mln euro. Do tego doliczyć należy 3,63 mln euro za awans do fazy zasadniczej turnieju, co otrzymał każdy zakwalifikowany klub. W sumie Legia Warszawa ma już na swoim koncie 6,03 mln euro, co daje blisko 27,8 mln złotych. 

Legia Warszawa w sumie w fazie grupowej zarobiłaby 6,66 mln euro. Co czeka zespoły, które awansowały do fazy pucharowej LE? Pierwsze miejsce w tabeli zapewnia premię w wysokości 1,1 miliona. Kolejne etapy nagradzane są następująco:

  • udział w 1/8 finału LE - 1,2 mln euro
  • udział w ćwierćfinale LE - 1,8 mln euro
  • udział w półfinale LE - 2,8 mln euro
  • wygrana Ligi Europy - 8,6 mln euro.  
Więcej o: