Ekstraklasa reaguje na wojnę na Ukrainie. Zrywa umowę z rosyjską firmą

Ekstraklasa zerwała umowę z rosyjską firmą InStat, która zaopatrywała polską ligę w statystyki. - Postanowiliśmy zmienić dostawcę w trybie natychmiastowym - informują władze ligi, cytowane przez portal WP Sportowe Fakty.

InStat jest firmą zajmującą się analizą wyników sportowych. Została założona w 2007 roku w Moskwie przez Aleksandra Iwanskiego. Poza dostarczaniem statystyk firma zajmowała się też transmitowaniem wydarzeń sportowych - w tym meczów Energa Basket Ligi Kobiet. InStat dostarczał statystyki Ekstraklasie, ale w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę ta współpraca musiała się zakończyć.

Zobacz wideo Kliczko walczył przez całe życie. "Teraz chwycił za broń i stanął do obrony Kijowa"

Ekstraklasa zerwała umowę z InStatem. A była ona ważna do końca sezonu

Ekstraklasa wydała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała o zakończeniu współpracy z firmą statystyczną InStat. "Ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę, postanowiliśmy zmienić dostawcę statystyk, z którym umowa obowiązywała do końca sezonu. Dołożymy wszelkich starań, by dane zostały jak najszybciej zastąpione przez nowego dostawcę" - przekazała Ekstraklasa, cytowana przez portal WP Sportowe Fakty.

Na ten moment Ekstraklasa nie poinformowała o tym, kto będzie nowym dostawcą statystyk. Współpraca pomiędzy polską ligą a InStatem trwała od 2017 roku, a Ekstraklasa korzystała głównie z produktów InStat Scout i InStat Reports. Pierwszy produkt zapewniał dostęp do szerokiego zakresu statystyk, takich jak expected goals czy expected assists. InStat Reports z kolei opierał się na raportach statystycznych, kondycyjnych i analitycznych.

Podobny krok do Ekstraklasy zamierza wykonać Polski Związek Koszykówki, która zamierza rozwiązać umowę z InStatem na transmitowanie meczów mężczyzn i kobiet. Osobne oświadczenie wydała SKK Polonia Warszawa. "W obliczu agresji militarnej Rosji na Ukrainę, przebiegającej z pogwałceniem praw człowieka i złamaniem umów międzynarodowych nie ma w naszej opinii miejsca na współpracę z firmami z rosyjskim kapitałem" - podkreśla klub w oficjalnym komunikacie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.