Zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie oficjalnie rozpoczną się w piątek 4 lutego. Część polskich sportowców dotarła tam już 27 stycznia. Od tamtej pory, po przejściu wszelkich procedur związanych z pandemią koronawirusa, mogą trenować na olimpijskich obiektach. Teraz kolejno podchodzą do ślubowań olimpijskich.
"W wiosce Zhangjiakou ekipa biegów narciarskich złożyła ślubowanie. Nominacje olimpijskie odebrali: W.Kaleta, K.Kukuczka, I.Marcisz, M.Skinder, D.Bury, K.Bury, M.Haratyk, M.Staręga oraz L.Bauer, M.Bajcicak i P.Gurbisz" - czytamy w środowym komunikacie Polskiego Komitetu Olimpijskiego na Twitterze.
Komitet uwiecznił uroczystą chwilę na zdjęciach. Te zauważyła Justyna Kowalczyk-Tekieli i podzieliła się swoimi spostrzeżeniami. - Nie ma szans, bym w takiej sytuacji podała gołą dłoń bez rękawiczki jednorazowej - skomentowała dwukrotna mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich. - Ślubowanie w Warszawie niczego nie nauczyło - odpowiedział jej Kacper Merk, dziennikarz Eurosportu.
Do słów obecnej dyrektorki ds. sportowych w Polskim Związku Biathlonu, odnosili się też kibice. - W myśl zasady "Strzeżonego Pan Bóg strzeże" - wtórował jej jeden z nich. - Boga bym w to nie mieszała. Ogólnie przyjęte środki ostrożności w pandemicznym czasie - odparła czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli za PŚ.
Przypomnijmy, że po przylocie do Chin kilka osób z polskiej reprezentacji otrzymało pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Wśród nich jest jedna z naszych największych nadziei medalowych podczas zbliżających się igrzysk - Natalia Maliszewska. Zawodniczka short-tracku od niedzieli przebywa w izolacji. Aby mogła wrócić do wioski olimpijskiej, musi uzyskać dwa negatywne wyniki testów w ciągu co najmniej 24 godzin. Pierwszy taki otrzymała w środę. Jeśli w czwartek kolejny też będzie ujemny, start na jej konkurencyjnym dystansie - 500 m - w sobotę będzie możliwy. Wtedy odbędą się eliminacje.
W środę w Zhangjiakou ślubowanie złożyli także skoczkowie i skoczkinie narciarskie. Wraz ze sztabami szkoleniowymi odebrali także nominacje olimpijskie. - Witajcie w Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej - napisał PKOl na Twitterze.