84-latkowi brakuje już tylko dwóch 8-tysięczników. Niestety, wypadek przerwał misję

Tylko dwóch szczytów brakuje Hiszpanowi Carlosowi Sorii, by osiągnąć zamierzony cel. 84-latek chce zostać najstarszą osobą na świecie, która zdobyła wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Ostatnią wyprawę na Dhaulagiri przerwał jednak groźny wypadek.

Carlos Soria to 84-letni hiszpański wspinacz. Mężczyzna, mimo zaawansowanego już wieku, postawił sobie bardzo ambitny cel. Chce zostać najstarszym himalaistą na świecie, który zdobył szczyt czternastu 8-tysięczników. Do szczęścia brakuje mu jedynie dwóch szczytów, a mianowicie Dhaulagiri i Sziszapangmy. Ostatni atak na pierwszy z wymienionych niestety zakończył się niepowodzeniem.

Zobacz wideo Asseco Resovia Rzeszów z brązem PlusLigi. Kochanowski: Kibice przyczynili się do odwrócenia trzeciego seta

84-letni wspinacz ma ambitny cel. Do pełni szczęścia brakuje mu dwóch szczytów

Soria wraz z towarzyszami podjęli w środę próbę dotarcia na szczyt. Niestety powyżej trzeciego obozu, na wysokości około 7700 metrów, doszło do groźnego wypadku. Na 84-latka spadł jeden z Szerpów, czego efektem było złamanie kości piszczelowej u Hiszpana. 

Od razu rozpoczęła się akcja ratunkowa, w której udział brali między innymi Bartosz Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira. Ratownikom udało się w nocy znieść Sorię do drugiego obozu, skąd nad ranem przejął go śmigłowiec.

Kacper Tekieli nie żyje Wstrząsające kulisy śmierci Kacpra Tekielego. "Tam znajduje się ciało"

Była to już czternasta próba zdobycia Dhaulagiri przez 84-latka. Po raz pierwszy próbował osiągnąć ten szczyt już w 1998 roku. Ostatnią próbę podjął w marcu ubiegłego roku, w towarzystwie innego hiszpańskiego wspinacza Sito Carcavilli. Wówczas na drodze stanęły im złe warunki atmosferyczne, przede wszystkim obfite opady śniegu. Podobnie było w przypadku dwóch prób podjętych w 2021 roku.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Kacper Tekieli Ostatni raport Kacpra Tekieliego z Alp. Dodał to zdjęcie. Kowalczyk reagowała

Ostatnim ze zdobytych przez Sorię ośmiotysięczników była Annapurna, której szczyt osiągnął w 2016 roku. Później Hiszpan poddał się zabiegowi całkowitej implantacji stawu skokowego. Wszystko przez ciężką chorobę zwyrodnieniową stawów, która powodowała u niego ogromny ból. 84-latka należy więc podziwiać za ogromną determinację.

Więcej o: