Denis Urubko zdecydowanie ocenił sukces Nepalczyków na K2

- Gratulacje, ale tlen to dla mnie doping - mówi Denis Urubko w rozmowie ze "Sportowymi Faktami" o pierwszym, historycznym zimowym wejściu na K2, co udało się dziesięciu nepalskim himalaistom.

W sobotę grupa dziesięciu Szerpów weszła na szczyt K2 (8611 m n.p.m.). To moment historyczny, bo wcześniej nikt nie dokonał tego zimą. - "Niemożliwe stało się możliwym! K2 zimą - historia stworzona dla ludzkości, historia stworzona dla Nepalu!" - napisał na Twitterze Nirmal Purja, jeden z członków historycznej wyprawy. - "To był bardzo wyjątkowy moment. Cały zespół czekał 10 metrów pod szczytem, by uformować grupę. Następnie wszedł na szczyt razem, śpiewając hymn narodowy Nepalu. Jesteśmy dumni, że zostaliśmy częścią historii dla ludzkości. Pokazaliśmy, że współpraca, praca zespołowa i pozytywne nastawienie mentalne mogą przesuwać granice tego, co uważamy za możliwe" - dodał.

Zobacz wideo Bielecki: Akcja na Nanga Parbat złagodziła krytykę po Broad Peaku

Co ciekawe, na ten wpis odpowiedział Adam Bielecki, który pogratulował sukcesu. Polski wspinacz wywołał jednak swoje kontrowersje swoim wpisem, w którym stwierdził, że wejście z tlenem na szczyt to forma dopingu (z całej dziesięcioosobowej ekipy tylko Mingma Gyalje Sherpa wchodził bez pomocy tlenu). -  Dla szerokiego grona osób, które się na co dzień nie interesują himalaizmem, to czy ktoś na K2 wchodzi z tlenem, czy bez tlenu, to jak rozważanie, czy on tam wchodzi w ciepłych, czy zimnych butach. Ja jako Adam Bielecki pozwoliłem sobie mieć na ten temat własne zdanie. Ten sukces, choć wymowny, jest triumfem w innej grze - tłumaczył w rozmowie ze Sport.pl pierwszy zimowy zdobywca dwóch ośmiotysięczników.

Krzysztof Wielicki reaguje na słowa Bieleckiego o dopingu. Krzysztof Wielicki reaguje na słowa Bieleckiego o dopingu. "Niech udowodni, że jest lepszy"

Denis Urubko: Bez tlenu byłoby jeszcze piękniej

I teraz na ten temat w rozmowie ze "Sportowymi Faktami" wypowiedział się Denis Urubko, który od zawsze marzył o zdobyciu K2 zimą. - Cieszę się, to historyczna akcja. Jestem zadowolony, że K2 zdobył duży, wspaniały zespół, profesjonalnych wspinaczy - stwierdził Urubko, po czym ocenił kwestię poruszoną przez Bieleckiego. - Już kiedyś to mówiłem: tlen to dla mnie doping. Daje dodatkową energię, pomaga. W normalnym sporcie coś takiego jest niedozwolone, traktowane jest nieprzepisowo. Wiadomo - alpinizm jest specyficzną dyscypliną. Liczą się też kwestie etyczne. Czy zrobić to w pięknym stylu bez dopingu, czy jednak osiągnąć cel, ale z pomocą? Sto lat temu był jeden styl, teraz pojawiły się nowe rozwiązania. Bez tlenu byłoby jeszcze piękniej, takie jest moje zdanie.

Więcej o: