Krzysztof Wielicki reaguje na s這wa Bieleckiego o dopingu. "Niech udowodni, 瞠 jest lepszy"

- Ja nie zamierzam deprecjonowa osi庵ni璚ia Nepalczyk闚. By mo瞠 tlen im pom鏬, ale weszli. Niech Adam Bielecki czy Denis Urubko pr鏏uj wchodzi bez tlenu i niech udowodni, 瞠 s lepsi - w rozmowie z Onetem powiedzia by造 himalaista, Krzysztof Wielicki.

W sobotę po godzinie 13:00 polskiego czasu grupa 10 Szerpów weszła na szczyt K2. To wydarzenie historyczne, bo zimą nikt do tej pory tego nie dokonał. - Zrobiliśmy to, 16 stycznia 2021 roku! Uwierzcie mi, że to zrobiliśmy. Podróż na szczyt nigdy wcześniej się nie dokonała. "Dzika g鏎a" Karakorum zdobyta w najbardziej niebezpiecznym sezonie - zimowym. Nepalscy wspinacze w końcu dotarli na szczyt K2 (Chhogori 8611m), dziś po południu o 17 czasu lokalnego - napisał Chang Dawa Sherpa na Twitterze. - W końcu się udało. Stworzyliśmy historię na polu alpinizmu - dodał Mingma Myale we wpisie na Facebooku.

Zobacz wideo Adam Bielecki w "Wilkowicz Sam na Sam": Kiedyś myślałem, że nie założę rodziny, bo to nieodpowiedzialne ze strony himalaisty. Zmieniłem zdanie

Chociaż jest to wielki moment, to wśród ekspertów trwa dyskusja, czy to wejście należy uznać za uczciwe. Himalaiści mieli bowiem korzystać z tlenu, który uważany jest za doping. "Uprzedzając wszystkie pytania. Gra trwa nadal. Wiadomo było, że na K2 zimą da się wejść z tlenem. Dla mnie prawdziwe pytanie brzmi: Czy? Kiedy i komu uda się wejść na ten szczyt bez dopingu?" - napisał na Twitterze polski himalaista, Adam Bielecki.

"Jeżeli obozy były rozkładane, a liny wieszane przez kolegów na tlenie. Ponadto jeżeli w razie czego ten tlen był w każdej chwili dostępny. To mamy coś pomiędzy wejściem z tlenem a bez" - dodał, odnosząc się do informacji, że jeden z himalaistów zdobył K2 bez pomocy tlenu.

Wielicki broni zdobywców K2

Nepalczyków broni legendarny polski himalaista, Krzysztof Wielicki. - Ja nie zamierzam deprecjonować osiągnięcia Nepalczyków. Być może tlen im pomógł, ale weszli. Niech Adam Bielecki czy Denis Urubko próbują wchodzić bez tlenu i niech udowodnią, że są lepsi. To proste. Niech inni poprawiają styl, przecież została taka możliwość. Uważam, że nie ma się co zżymać na Nepalczyków z powodu wspomnianego tlenu - powiedział Wielicki w rozmowie z Onetem.

- Zamiast ich krytykować, inni himalaiści powinni mówić: ja teraz zrobię to lepiej. Dlatego nie rozumiem pewnych dyskusji wokół osiągnięcia Nepalczyków, są po prostu niepotrzebne. Myśmy też z Leszkiem Cichym na Mount Everest używali tlenu na ostatnim etapie. A potem ktoś jeszcze wszedł bez tlenu. Moim zdaniem przy wejściach powinna być rubryka "styl" i tam można byłoby opisać, kiedy ktoś zaczynał, w jak dużej grupie i czy z tlenem - dodał Wielicki, który uważa, że "tlen to nie doping, tylko pewne ułatwienie".

Wi璚ej o:
Copyright © Agora SA