Iga Świątek w półfinale debla na kortach Rolanda Garrosa! Wielki sukces Polki!

Iga Świątek i Nicole Melichar w półfinale Roland Garros debla. W ćwierćfinale pokonały parę Asia Muhammad - Jessica Pegula 6:3, 6:4.

Iga Świątek i Nicole Melichar (USA) nie były faworytkami w tym spotkaniu. Polka i Amerykanka grają ze sobą w Paryżu pierwszy raz w karierze. Świątek w rankingu deblowym jest 174. na świecie, jej partnerka dużo wyżej - na 13. pozycji. Ich rywalkami były dwie uznane amerykańskie deblistki: Asia Muhammad (39. w rankingu debla) i Jessica Pegula (98.).

Siedem piłek setowych do skończenia partii

Początek meczu nie był udany dla pary polsko-amerykańskiej. Zostały przełamane w gemie otwarcia, gdy podawała Świątek. Szybko się jednak pozbierały i kolejne trzy gemy trafiły na ich konto. Duża w tym zasługa skutecznej gry przy siatce Świątek. Dobrymi wolejami wypracowała przewagę. Chwilę później Polka nie dała się już przełamać. 4:1 dla niej i jej partnerki.

Przy stanie 4:2 podawała Melichar, a rywalki miały dwie szanse na przełamanie jej serwisu. Obu nie wykorzystywały. Partnerka Świątek popisała się w jednej z akcji świetnym refleksem przy siatce. Ostatecznie Polka i Amerykanka obroniły się, wychodząc na prowadzenie 5:2. Chwilę później miały przy serwisie przeciwniczek dwa break pointy na skończenie seta. Co nie udało się w ósmym gemie, udało w kolejnym przy serwisie Świątek. Polka i jej partnerka wykorzystały siódmą piłkę setową i wygrały pierwszą partię 6:3.

Co ciekawe, na początku meczu przeciwniczki grały głównie na Świątek, zakładając zapewne, że jako ta mniej doświadczona deblistka, popełni więcej błędów. Z czasem musiały zmienić taktykę, bo Polka w niczym nie ustępowała koleżance z pary.

Dwa półfinały Świątek!

Drugi set zaczął się dobrze dla polsko-amerykańskiej pary. Przy stanie 1:1 odebrały serwis rywalkom, następnie dorzuciły wygrane podanie i objęły prowadzenie 3:1. Chwilę później Muhammad i Pegula miały trzy szanse na przełamanie serwisu Świątek. Polka utrzymała podanie i wyprowadziła swój debel na 4:2. Do końca meczu obie pary utrzymywały podania. Set zakończył się wygraną debla Świątek - Melichar 6:4.

W półfinale Roland Garros para Świątek - Melichar zagra z deblem Desirae Krawczyk (USA) - Alexa Guarachi (Chile). To będzie drugi mecz o finał w tym roku w Paryżu dla Polki. W czwartek 19-latka z Raszyna zagra w singlu w półfinale z Nadią Podoroską. Świątek nigdy wcześniej nie grała na poziomie wielkoszlemowych półfinałów: ani w singlu, ani w deblu. Relacja z obu spotkań w Sport.pl.

Jedyną polską tenisistką, która dotychczas grała w półfinale wielkoszlemowego debla, była Alicja Rosolska dwa lata temu na Wimbledonie. Świątek jest pierwszą Polką, która w jednym turnieju Wielkiego Szlema w erze open doszła do półfinałów debla i singla.

Masz ciekawy temat związany ze sportem? wiesz o czymś, co warto nagłośnić? chcesz zwrócić uwagę na jakiś problem? napisz do nas: sport.kontakt@agora.pl