Przedmiot w grze za ponad milion dolarów. Kosmiczne ceny skórek

Pozornie nic nieznaczące piksele w grze, które po prostu poprawiają walory estetyczne. W rzeczywistości prawdziwa fortuna, kryjąca się pod niepozornymi kolorkami. Ile mogą kosztować skiny w CS:GO i dlaczego są aż tak drogie?

Counter-Strike: Global Offensive stał się tytułem popularnym nie tylko ze względu na samą rozgrywkę i rozbudowaną scenę esportową. Dla niektórych gra zawsze była jedynie płaszczyzną do zarobku. System, jaki się w niej wytworzył jest czymś naprawdę unikatowym. Dla osoby nierozeznanej i nieobytej z tematem wszystko może wydawać się abstrakcją. W końcu, dlaczego ktoś płaci setki tysięcy dolarów za element wizualny w grze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, aczkolwiek postaramy się przybliżyć kwestię przedmiotów dostępnych w CS:GO i ich cen.

Zobacz wideo Najlepsze gry, które zaliczyły finansową klapę. Co poszło nie tak? [TOPtech]

Czym są skiny w CS:GO?

Skiny to popularna nazwa skórek na bronie w CS:GO. Stały się one charakterystycznym elementem tytułu na krótko po jego premierze. Gracze mogli je zdobyć w trakcie rozgrywki, bądź otwierając specjalne skrzynki i pojemniki - w większości płatne. To właśnie z tej dodatkowej zawartości istniała szansa na trafienie najciekawszych, najbardziej unikatowych, a zarazem najdroższych przedmiotów. 

Status elitarnych i wyjątkowych zyskały specjalne noże. To one były główną nagrodą w całym pojemniku. W sumie jest kilkanaście różnych rodzajów, które z kolei wypadają w różnorakich wariantach kolorystycznych oraz określonej jakości. Wszystko rzutuje na wartości. Im lepsza jakość i bardziej atrakcyjny egzemplarz, tym więcej można zarobić. Pojemniki i skrzynki są jakby nie patrzeć pośrednią formą gry hazardowej, przez co w niektórych państwach nie są one dostępne. 

W miarę upływu lat twórcy CS:GO, Valve, dodawali do gry kolejne skrzynki i następne przedmioty. Obecnie jest ich solidnie ponad tysiąc. Wliczają się do tego skiny na broń, naklejki (o cenach najrzadszych z nich pisaliśmy w czerwcu), specjalne ubrania, odznaki, naszywki czy chociażby spraye. Wiele z nich może dodatkowo wypadać w różnej jakości, a także różnić się kosmetycznie od klasycznych przypadków. 

Rozstrzał cen też jest gigantyczny. Najtańsze rzeczy kosztują dosłownie po kilka groszy. Znajdą się jednak i takie okazy, za które niejeden kolekcjoner zapłaci setki tysięcy dolarów. Przypomnijmy tylko, że transakcje dotyczą przedmiotów w grze.

Jake 'Stewie2K' Yip zamienił Team Liquid na Evil Geniuses.Znowu zmiany w amerykańskim CS:GO? Tym razem zespół może zmienić legenda

Co wpływa na tak zawrotne ceny skinów w CS:GO?

Ceny przedmiotów są zależne od wielu różnych czynników. Najdroższe zawsze będą skiny, które dotyczą poszczególnych broni - noży i karabinów. Część z nich jest dostępna w wyjątkowo rzadkich lub wycofanych już z obiegu pojemników. Są znacznie trudniej dostępne, a to automatycznie czyni je rzeczami na swój sposób unikatowymi. Jeszcze przed kilkoma laty mogły być warte ledwie kilka złotych, ale cierpliwi handlarze teraz mają szansę zbić na nich kokosy, gdyż ceny poszły znacząco w górę. 

Do tego wiele zależy od wspomnianej jakości i wariantu. Przykładowo - trafienie Bagneta Doppler może oznaczać dorobek między 500, a niemal 10 tysięcy euro. Nóż posiada kilka różnych odsłon. Do najrzadszych zaliczają się rubinowa, szafirowa i tzw. czarna perła. To właśnie one są tymi najbardziej pożądanymi przez kolekcjonerów, ze względu na swoją estetykę. Nóż nożowi nierówny i w kwestii karabinów sprawy mają się podobnie.

W trakcie Majorów, a więc najbardziej prestiżowych turniejów esportowych w CS:GO, gracze mają szansę otrzymać specjalne paczki, w których schowane są wyjątkowo nietypowe skiny. Są to przedmioty pamiątkowe - mają specjalną nazwę oraz naklejki na sobie, część z autografami profesjonalnych zawodników. Odpowiedni przedmiot posiadający status pamiątki jest kilkukrotnie droższy od tego samego, lecz bez wspomnianej rangi. AWP Smocza Wiedza to skórka owiana legendą w Counter-Strike'u. Ma bardzo ładny wzór, ale to jej rzadkość przyczyniła się do zdobycia tak elitarnej opinii. "Zwykła" Smocza Wiedza kosztuje do 10 tysięcy dolarów w stanie fabrycznie nowy. Odpowiednie naklejki i status pamiątki podbija jednak tą cenę nawet do ponad 100 tysięcy dolarów. Tyle są w stanie zapłacić określeni kolekcjonerzy.

GTA V - jedna z najbardziej kasowych gier w historiiGTA6 priorytetem dla Rockstar Games. Inne projekty miały zostać wstrzymane

Który skin w CS:GO jest najdroższy?

Ceny za poszczególne przedmioty bardzo się wahają, a jak już ustaliliśmy, o wszystkim potrafią decydować detale. Nie jest też jasne, która dokładnie transakcja między kolekcjonerami opiewała na najwyższą kwotę i co było w niej zawarte. Zdarzały się już wymiany, w których kwoty sięgały kilkuset tysięcy dolarów. Tego typu przedmiotów nikt nie sprzedaje na klasycznym rynku na platformie Steam, jest dostępne samo CS:GO.

Najpewniej najdroższym obecnie skinem jest Karambit Stal Nawęglana w wariancie niebieski klejnot. Ma on bardzo charakterystyczny, błękitnawy kolor. Zupełnie różni się od klasycznych przypadków Stali Nawęglanej. Występuje on również na kilku innych nożach, a nawet karabinach, ale to Karambit jest najbardziej wartościowym ze wszystkich przypadków. "Newb Rage", posiadacz najbardziej unikatowego niebieskiego klejnotu, otrzymał ofertę opiewającą 1,4 miliona dolarów! 1,4 miliona dolarów za przedmiot dostępny tylko w grze! Trudno powiedzieć, co jest bardziej niebywałe - fakt takiej wartości noża, czy też decyzja właściciela, który odrzucił propozycję.

CS:GO jest na rynku praktycznie od dziesięciu lat, ale chyba nikt nie przewidywał w momencie premiery, że gra tak bardzo rozbuduje się na całej płaszczyźnie związanej z kolekcjonowaniem skinów. Pierwotnie miał to być zapewne drobny dodatek, atrakcja dla graczy. Teraz jednak to wielomilionowy biznes i pole do transakcji, od których aż boli głowa.

Bucks GamingMilwaukee Bucks angażuje się w esport. Organizują obozy dla dzieci

Więcej o: