W jakim wieku esportowcy tracą refleks? Zaskakująco szybko

Zegar wieku tyka dla esportowców wyjątkowo szybko. Według badań ich umiejętności zaczynają ulegać powolnemu pogorszeniu w bardzo młodym wieku.

W klasycznym sporcie fizycznym wiek jest jednym z najistotniejszych czynników, warunkujących efektywne kontynuowanie kariery. Bez względu na dyscypliny liczby w pewnym stopniu się pokrywają. Piłkarze, siatkarze czy koszykarze najczęściej zawieszają buty na kołku w okolicach 35 lat - czasem szybciej, czasem później, to już zależy od warunków. Jak jednak to wszystko oddziałuje w esporcie?

Zobacz wideo Marcin Gortat i Bogusław Leśnodorski zainwestowali w żyłę złota. Biznes marzeń

Kiedy odczuwalne są zmiany na gorsze?

Umiejętności kluczowe dla graczy esportowych obracają się wokół refleksu, szybkiego myślenia, reagowania i innych aspektach z tym związanych. Z wiekiem dyspozycja może ulec pogorszeniu, choć rzecz jasna nie dzieje się to raptownie, a stopniowo. Według różnych badań proces ten zaczyna się już po skończeniu 24. roku życia. Przeprowadzał je m.in. Uniwersytet w Brytyjskiej Kolumbii z Kanady.

Czy to jednak powód do paniki? Nie, absolutnie. Wielu graczy esportowych jest w kwiecie swoich karier nawet i po przekroczeniu owej bariery. Nauka ściera się tutaj z praktyką, ale lata w zawodzie też nie idą na marne. Doświadczenie potrafi mieć swój impakt, nawet mimo coraz bardziej pogarszających się warunków psychiczno-manualnych.

Więcej treści esportowych na Gazeta.pl.

Użytkownik Shayan Gheidi upublicznił zrobiony przez siebie wykres, na którym porównał różne aspekty między poszczególnymi zawodnikami CS:GO z czołowych zespołów. Z danych nie wynika, jakoby różnica wieku diametralnie wpływała na osiągi indywidualne graczy, choć trzeba powiedzieć wprost - najlepsi gracze należą do grupy, która nie ukończyła jeszcze wspomnianego 24. roku życia.

Do tego dochodzą również kwestie urazów, o których pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów. Nadgarstki, plecy, kłopoty z kręgosłupem i inne przypadłości mogą również wpływać na moment zakończenia kariery u esportowców. W tej branży wcale więc nie ma tak lekko, a wniosek można wysnuć prosty. Kluczem do sukcesu jest zacząć na tyle szybko, utrzymując przy tym odpowiedni balans, aby wycisnąć ze swojej kariery jak najwięcej, jednocześnie nie odczuwając potem bolesnych konsekwencji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.