Polski siatkarz najlepszy na świecie. Jest pierwszy! Bijemy pokłony

Reprezentacja Polski w siatkówce ma za sobą fantastyczny rok. Drużyna narodowa wygrała Ligę Narodów, mistrzostwa Europy i awansowała na igrzyska olimpijskie. Dzięki tym sukcesom jeden z polskich siatkarzy został wybrany najlepszym na świecie według rankingu serwisu volleybox.net. To nie jedyne wyróżnienie dla polskiej siatkówki w tym rankingu. Cieszyć się może cała drużyna ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Strona volleybox.net od 2007 roku zajmuje się śledzeniem siatkarskich statystyk. Serwis co roku publikuje ranking najlepszych drużyn i siatkarzy w danym roku. Jak to robi? Za osiągane rezultaty przyznawane są punkty. Każdy turniejowy wynik dostaje swoją ocenę, tak samo każde wyróżnienie indywidualne.

Łukasz Kaczmarek najlepszym siatkarzem świata. ZAKSA również wyróżniona

Gdy już zakończył się siatkarski sezon 2023, to jest pewne, że najlepszym siatkarzem świata został Łukasz Kaczmarek. Polak w rankingu zebrał aż 785 punktów, co oznacza, że nad drugim Miguelem Angelem Lopezem ma przewagę 83,5 pkt. Na 335 z 785 punktów złożyły się drużynowe osiągnięcia Łukasza Kaczmarka - m.in. wygrana w Lidze Mistrzów (80 punktów), mistrzostwo Europy (80 pkt), zwycięstwo w Lidze Narodów (60 pkt), czy wicemistrzostwo Polski (44 pkt). 450 punktów zdobył za wyróżnienia indywidualne. Był najlepszym blokującym i atakującym mistrzostw Europy (łącznie 240 pkt), najlepszym atakującym Ligi Narodów (90 pkt) i najlepszym punktującym Ligi Mistrzów (120 pkt). W pierwszej dziesiątce znajduje się jeszcze dwóch Polaków. Piąte miejsce zajął Wilfredo Leon (628 pkt), a siódme Paweł Zatorski (573 pkt).

To drugi raz z rzędu, gdy to reprezentant Polski jest najlepszym graczem globu. W 2022 roku zwycięzcą tej klasyfikacji był Wilfredo Leon, który zdobył wtedy 1092 punkty. Drugie miejsce zajął wówczas Kamil Semeniuk

Powody do zadowolenia ma również ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Klub Łukasza Kaczmarka okazał się minimalnie lepszy od brazylijskiej Sady Cruzeiro Volei i został wybrany najlepszą drużyną świata. Za zwycięstwa w Lidze Mistrzów (80 pkt), Pucharze Polski (40 pkt) i wicemistrzostwo Polski (44 punkty) otrzymała ona 164 punkty, o cztery więcej niż Brazylijczycy. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajął Jastrzębski Węgiel (151 punktów).