Ikona Sportu 2018. Bartosz Kurek zwycięzcą plebiscytu!

Ikona Sportu 2018 wybrana! Czytelnicy Sport.pl w ostatnich dniach oddali dokładnie 159 675 głosów. W plebiscycie nominowanych było 16 kandydatów. Najlepszy okazał się Bartosz Kurek. Tuż za nim znaleźli się Kamil Stoch i ubiegłoroczny triumfator Robert Kubica.

Ikona Sportu to nie tylko ktoś, kto kolekcjonuje tytuły. To także sportowiec, który inspiruje i udowadnia nam, że wszystko jest możliwe. W tym roku nominowanych było 16 kandydatów, na których oddaliście rekordową liczbę 159 675 głosów. Głosów, których było ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłorocznym plebiscycie (72 tys.), który wygrał Robert Kubica.

W tym roku najlepszy okazał się lider siatkarskiej reprezentacji Polski, Bartosz Kurek, który biało-czerwonych poprowadził do zdobycia tytułu mistrzów świata. Za jego plecami znalazł się zwycięzca ostatniej edycji Pucharu Świata, a także drugi skoczek narciarski w historii, który wygrał wszystkie konkursy jednej edycji Turnieju Czterech Skoczni - Kamil Stoch. Ostatnie miejsce na podium zajął ubiegłoroczny triumfator, Robert Kubica.

Miejsce 1.: Bartosz Kurek - 37 145 głosów

Bartosz Kurek zwycięzcą plebiscytu na Ikonę Sportu 2018Bartosz Kurek zwycięzcą plebiscytu na Ikonę Sportu 2018 Sport.pl

Jak wrócić na sportowy szczyt, to tylko ze złotym medalem mistrzostw świata i tytułem MVP siatkarskiego mundialu. Bartoszowi Kurkowi w 2018 roku się to udało. Bo 2018 rok Bartosz Kurek zakończył ze zwycięstwem na mistrzostwach świata, tytułem MVP turnieju, a także w nowym klubie – ONICO Warszawa – z którym jest na dobrej drodze do medalu PlusLigi.

Miejsce 2.: Kamil Stoch - 26 989 głosów

Kamil Stoch 2. w plebiscycie Ikony SportuKamil Stoch 2. w plebiscycie Ikony Sportu Sport.pl

Kamil Stoch uchodził za jednego z faworytów Ikony Sportu, bo rok 2018 na pewno należał do niego. Polski skoczek zaczął go w znakomitym stylu, bo od zwycięstwa w 66. Turnieju Czterech Skoczni, a potem było już tylko lepiej.

Miejsce 3.: Robert Kubica - 21 016 głosów

Robert Kubica 3. w plebiscycie Ikony SportuRobert Kubica 3. w plebiscycie Ikony Sportu Sport.pl

Niemal osiem lat po wypadku, w którym niemal stracił życie, a jego codzienność skomplikowały poważne obrażenia prawej strony ciała, Robert Kubica znów jest kierowcą Formuły 1. Po raz drugi dostał się do elitarnego grona najlepszych kierowców świata. Znów jest w elicie światowego sportu, a jego historią żyje cały świat. Tytułu Ikony Sportu nie zdołał jednak obronić.

Miejsce 4.: Adam Bielecki i Denis Urubko - 15 048 głosów

Adam Bielecki i Denis Urubko 4. w plebiscycie Ikony SportuAdam Bielecki i Denis Urubko 4. w plebiscycie Ikony Sportu Sport.pl

Do Karakorum polecieli, by dokonać rzeczy historycznej. Wejść na szczyt K2 zimą. Na jedyny do tej pory niezdobyty wierzchołek ośmiotysięcznika o tej porze roku. Z wyprawy wrócili jednak z jeszcze większym osiągnięciem. Uratowali życie francuskiej himalaistki Elizabeth Revol.

Miejsce 5.: Reprezentacja Polski w amp futbolu -  13 187 głosów

Reprezentacja Polski w amp futbolu 5. w plebiscycie Ikony SportuReprezentacja Polski w amp futbolu 5. w plebiscycie Ikony Sportu Sport.pl

Czwarte miejsce na przedostatnich mistrzostwach świata i brązowy medal mistrzostw Europy, to ostatnie osiągnięcia reprezentacji Polski w amp futbolu, odmiany piłki nożnej dla osób po amputacjach kończyn. Na ostatnim mundialu biało-czerwonym medalu nie udało się zdobyć, ale swoją postawą i tak dali przykład innym.

Miejsce 6.: Michał Kubiak - 8 057 głosów

Michał Kubiak 6. w plebiscycie Ikony SportuMichał Kubiak 6. w plebiscycie Ikony Sportu Sport.pl

Michał Kubiak w polskiej kadrze naprzemiennie określany jest jako "Dzik" lub "Misiek". Niezmiennie jest jednak jej kapitanem i w 2018 roku poprowadził ją do zwycięstwa w mistrzostwach świata. Więcej o jego osiągnięciach >>

Miejsce 7.: Justyna Święty-Ersetic - 7 502 głosy

Justyna Święty-Ersetic 7. w plebiscycie Ikony SportuJustyna Święty-Ersetic 7. w plebiscycie Ikony Sportu Sport.pl

Justyna Święty-Ersetić wywalczyła dwa złote medale na sierpniowych mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. Oba krążki zgarnęła tego samego dnia - 12 sierpnia. I to w niewiele ponad półtorej godziny! 26-letnia biegaczka najpierw zdobyła złoto indywidualnie na dystansie 400 metrów, a następnie doprowadziła do mety na pierwszym miejscu naszą sztafetę 4x400 metrów. Niesamowity wyczyn, który przeszedł do historii polskiej lekkoatletyki!

Miejsce 8.: Robert Lewandowski - 6 804 - głosy

Robert Lewandowski 8. w plebiscycie Ikony SportuRobert Lewandowski 8. w plebiscycie Ikony Sportu Sport.pl

Robert Lewandowski zawiódł w kluczowych momentach 2018 roku, czyli wiosną w Lidze Mistrzów i latem podczas mundialu w Rosji. Ale napastnik Bayernu Monachium to wciąż jeden z najlepszych piłkarzy świata, a jego statystyki strzeleckie są niemal perfekcyjne. Więcej na temat kapitana reprezentacji Polski >>

Miejsce 9.: Vital Heynen - 5 296 głosów

Vitgal Heynen 9. w plebiscycie Ikony SportuVitgal Heynen 9. w plebiscycie Ikony Sportu Sport.pl

Jedni go kochają, a inni nie potrafią zrozumieć. Vital Heynen z pewnością jest jedną z najciekawszych postaci siatkarskiego świata

Trener mistrzów świata z 2018 roku nie lubi się nudzić i znany jest ze swojej oryginalności. Na treningach zawodnicy rywalizują u niego o czekoladki, odbijają piłki krzesłami, a sam szkoleniowiec niejednego z nich... wyswatał.

Miejsca 10-16:

Więcej o: