Ikona Sportu 2018 - Reprezentacja Polski w amp futbolu

Reprezentacja Polski w amp futbolu 5. w plebiscycie Ikony Sportu

Reprezentacja Polski w amp futbolu 5. w plebiscycie Ikony Sportu (Sport.pl)

Czwarte miejsce na przedostatnich mistrzostwach świata i brązowy medal mistrzostw Europy, to ostatnie osiągnięcia reprezentacji Polski w amp futbolu, odmiany piłki nożnej dla osób po amputacjach kończyn. Na ostatnim mundialu biało-czerwonym medalu nie udało się zdobyć, ale swoją postawą i tak dali przykład innym. Drużyna Marka Dragosza zajęła 5. miejsce w plebiscycie Ikony Sportu 2018.

Czytelnicy Sport.pl wybrali Ikonę Sportu 2018. W głosowaniu zakończonym 7 stycznia o godz. 12:00 oddano 159 675 głosów. W ubiegłym roku zwycięzcą został Robert Kubica, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego i Łukasza Kubota. W plebiscycie oddaliście wówczas 72 tysiące głosów. 

- Robimy wszystko, by zmagania piłkarzy z jedną nogą stały się masową dyscypliną w naszym kraju, by dzieciaki z niepełnosprawnością przestały być chowane w domach pod płaszczem wstydu. To takie moje marzenie – mówił w październikowej rozmowie ze Sport.pl Marek Dragosz, selekcjoner ampfutbolowej reprezentacji Polski.

I rzeczywiście, biało-czerwoni zrobili tyle, ile mogli, bo na mundialu w Meksyku walczyli w każdym spotkaniu. Przegrali dopiero w ćwierćfinale, gdzie w serii rzutów karnych okazali się gorsi od Angoli. Po dramatycznym, pełnym zwrotów akcji starciu, odpadli z rywalizacji o medale, ale serca polskich kibiców i tak zdołali zdobyć. „Szalenie dzielni ludzie”, „Jesteśmy z was dumni”, „Najtwardsza ze wszystkich reprezentacji Polski” – to tylko niektóre komentarze fanów, pojawiające się w mediach podczas i po meksykańskim turnieju.

Polscy ampfutboliści cechują się jednak nie tylko niesamowitą wytrwałością i wolą walki, którą inspirują tysiące kibiców. Cechują się też ogromnym dystansem. „Jesteśmy jedną nogą w finale”, było przecież ich hasłem na ostatnich mistrzostwach świata. Podczas treningów bramkarze często mają piłkę „na wyciągnięcie jednej ręki”, a do szatni po zajęciach schodzi się szybko, „na jednej nodze”. Zawodnicy dobierają się w pary i razem kupują buty i rękawice: „Ty bierzesz lewy, ja prawy”. Takie sytuacje to normalna sprawa.

Humor reprezentantom Polski dopisuje cały czas. Najlepiej obrazuje to sytuacja, gdy jeden z nich na treningu chwalił się kolegom zdjęciem swojego nowonarodzonego dziecka. Co usłyszał od innych? „To na pewno nie twoje, zobacz, ma dwie nogi”. Kiedy indziej, jeden z piłkarzy zdjął specjalnie protezę, by nasypać do niej lodu i schłodzić w niej piwo. Takie historie powtarzają się co zgrupowanie, budując atmosferę i ducha zespołu. Zespołu, który pod każdym względem zasłużył na to, by walczyć o tytuł Ikony Sportu 2018.

Ikona Sportu 2018 czytelników Sport.pl to:
Adam Bielecki i Denis Urubko
9%
Bartosz Kurek
25%
Michał Kubiak
5%
Vital Heynen
3%
Kamil Stoch
17%
Stefan Horngacher
3%
Robert Lewandowski
4%
Robert Kubica
13%
Andrzej Bargiel
3%
Justyna Święty-Ersetic
5%
Michał Haratyk
0%
Adam Kszczot
2%
Wojciech Nowicki
0%
Anita Włodarczyk
3%
A. Kobus-Zawojska, M. Springwald, M. Wieliczko i K. Zillmann
0%
Reprezentacja Polski w amp futbolu
8%
Zobacz także
 • Dawid Kownacki Fortuna Duesseldorf chce pobić klubowy rekord, by sprowadzić Dawida Kownackiego!
 • Wisła Kraków znalazła sponsora na zgrupowanie w Turcji
 • Emiliano Sala i Berenice Schkair Dramatyczny apel byłej partnerki Emiliano Sali. Berenice Schkair nie wierzy w przypadkowe zniknięcie
Komentarze (2)
Ikona Sportu 2018 ? Reprezentacja Polski w amp futbolu
Zaloguj się
 • zebrzec

  Oceniono 2 razy 2

  normalnie to wiadomo,Kurek.... mistrzstwo świata... albo ktoś kto zdobywa mistrzostwo, zadne tam kubice., czy nadziani lewandwoscy... ale, że sie pojawili oni, to stawiam na ampfutbol! Szacun panowie...

 • ylli

  0

  Ale przecież oni na że ma zaliczyli turbo klapę. Odpadli w ćwierćfinale z Angola (!) mimo że na 3 minuty przed końcem meczu prowadzili 3-1. Gwno nie plebiscyt.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje

 • Liga Narodów A - Gr 1

  R Por. Zw. Drużyna lp. M Pkt Br.
  1 Holandia 4 7 8:4 2 1 1
  2 Francja 4 7 4:4 2 1 1
  3 Niemcy 4 2 3:7 0 2 2

  • Awans do półfinału
  • Spadek do Dywizji B
 • Liga Narodów A - Gr 2

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Szwajcaria 4 9 14:5 3 0 1
  2 Belgia 4 9 9:6 3 0 1
  3 Islandia 4 0 1:13 0 0 4

  • Awans do półfinału
  • Spadek do Dywizji B
 • Liga Narodów A - Gr 3

  lp. Drużyna M Br. Zw. R Por. Pkt
  1 Portugalia 4 8 5:3 2 2 0
  2 Włochy 4 5 2:2 1 2 1
  3 Polska 4 2 4:6 0 2 2

  • Awans do półfinału
  • Spadek do Dywizji B
 • Liga Narodów A - Gr 4

  lp. Drużyna M Pkt Br. Zw. R Por.
  1 Anglia 4 7 6:5 2 1 1
  2 Hiszpania 4 6 12:7 2 0 2
  3 Chorwacja 4 4 4:10 1 1 2

  • Awans do półfinału
  • Spadek do Dywizji B