Ikona Sportu 2018 - Andrzej Bargiel

Niby mówi się, że do trzech razy sztuka, a tu wystarczyły tylko dwie. Ale to były naprawdę porządne sztuki, nie lada wyzwanie, bo przecież Andrzej Bargiel (30-letni narciarz wysokogórski i himalaista, na co dzień mieszkający w Zakopanem) postanowił zjechać na nartach z drugiej najwyższej góry świata. Czyli osiągnąć coś, czego nie osiągnął nigdy wcześniej żaden człowiek na świecie. I słuchajcie, on to zrobił! Pod koniec lipca - podejmując po roku przerwy kolejną próbę - zjechał bez odpinania nart ze szczytu K2 (8611 m n.p.m.).
Zobacz wideo

Czytelnicy Sport.pl wybrali Ikonę Sportu 2018. W głosowaniu zakończonym 7 stycznia o godz. 12:00 oddano 159 675 głosów. W ubiegłym roku zwycięzcą został Robert Kubica, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego i Łukasza Kubota. W plebiscycie oddaliście wówczas 72 tysiące głosów. 

- Wakacje jeszcze nie przepadły, jeszcze pojedziemy się gdzieś wygrzać! - krzyczał rozemocjonowany Bargiel w bazie do członków swej ekipy po tym, jak ukończył dwugodzinny zjazd. Po powrocie do kraju był rozchwytywany, media nie dawały mu spokoju. Ale choć nie odmawiał ani nie unikał wywiadów, to widać było, że już czeka, by wyjechać na te upragnione wakacje.

Okazało się, że nad polskie morze i że z mamą, która bardzo przeżywa każdy jego wyjazd w góry. - Nawet są msze w kościele u mnie w wiosce za to, żebym wrócił. Mama je organizuje i jak wracam, to mówi, że sam też powinienem pójść i podziękować. Mam dość konserwatywnych rodziców. Uważają, że do kościoła trzeba chodzić - opowiadał Bargiel po powrocie z K2.

A o swoim wyczynie mówił tak: - Żaden ze mnie kozak. Po prostu dobrze wykonałem swoją robotę. Skupiałem się tylko na tym, by zjechać. Szybko założyłem narty. Pomyślałem, że może w drodze posłucham sobie muzyki, więc też włożyłem słuchawki, ale jak po chwili przeleciała mi koło głowy skała, to zrezygnowałem z tego pomysłu. Ja naprawdę jestem zwykłym gościem, który lubi jeździć na nartach. 

Ikona Sportu 2018 czytelników Sport.pl to:
Adam Bielecki i Denis Urubko
9%
Bartosz Kurek
25%
Michał Kubiak
5%
Vital Heynen
3%
Kamil Stoch
17%
Stefan Horngacher
3%
Robert Lewandowski
4%
Robert Kubica
13%
Andrzej Bargiel
3%
Justyna Święty-Ersetic
5%
Michał Haratyk
0%
Adam Kszczot
2%
Wojciech Nowicki
0%
Anita Włodarczyk
3%
A. Kobus-Zawojska, M. Springwald, M. Wieliczko i K. Zillmann
0%
Reprezentacja Polski w amp futbolu
8%
Więcej o: