Ikona Sportu 2018 - Stefan Horngacher

Stefan Horngacher to twórca sukcesów polskich skoczków narciarskich. Austriacki trener uchodzi za surowego mentora, który ma olbrzymi posłuch wśród naszych zawodników. To on doprowadził Kamila Stocha do kolejnych wielkich osiągnięć i sprawił, że Polska wreszcie ma drużynę.

Czytelnicy Sport.pl wybrali Ikonę Sportu 2018. W głosowaniu zakończonym 7 stycznia o godz. 12:00 oddano 159 675 głosów. W ubiegłym roku zwycięzcą został Robert Kubica, który wyprzedził Roberta Lewandowskiego i Łukasza Kubota. W plebiscycie oddaliście wówczas 72 tysiące głosów.

Stefan Horngacher jest twórcą sukcesów polskich skoczków w ostatnich latach. Pod jego wodzą Polacy wygrali Puchar Narodów, zostali mistrzami świata w Lahti i zajęli trzecie miejsce podczas igrzysk olimpijskich oraz mistrzostw świata w lotach narciarskich.

W 2018 roku Horngacher doprowadził Kamila Stocha do kolejnego złota olimpijskiego, a jego drużyna zdobyła brązowy medal igrzysk. Prowadzony przez niego Stoch wygrał także Turniej Czterech Skoczni, Willingen Five, Raw Air oraz Planica Seven.  Kadra prowadzona przez Horngachera  zajęła także trzecie miejsce w Pucharze Narodów, w którym liczą się osiągnięcia wszystkich skoczków.

W poprzednim sezonie Horngacher doprowadził także do życiowego osiągnięcia Dawida Kubackiego, który cały sezon Pucharu Świata zakończył na wysokim,  9. miejscu w klasyfikacji generalnej.

Niestety, może to być ostatni sezon z Horngacherem. Trenerem z sukcesami zainteresowane są także inne reprezentacje. – Nic nie jest jeszcze przesądzone. Nie myślałem jeszcze o tym, czy zostanę w Polsce. Zobaczymy, jak będzie wyglądała zima i jak to wszystko, co wprowadziliśmy, będzie działało. Na pewno nie podejmę decyzji do mistrzostw świata. Chcę mieć spokój. Dopiero po tej imprezie usiądziemy do rozmów i zobaczymy, jak to dalej będzie wyglądało – mówi  Horngacher.