Sukces byłego selekcjonera Polski. Prestiżowe zwycięstwo

Vital Heynen triumfatorem Volleyball Challenger Cup! Męska reprezentacja Chin prowadzona przez belgijskiego szkoleniowca, pokonała Belgów 3:1 (25:20, 25:20, 22:25, 25:22). Tym samym awansowała do przyszłorocznej Ligi Narodów. To ogromny sukces byłego trenera reprezentacji Polski.

Vital Heynen w latach 2018-2021 był trenerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do tytułu mistrzów świata, srebrnego i brązowego medalu Ligi Narodów. Dwukrotnie zajął też trzecie miejsce na mistrzostwach Europy. Potem pracował z żeńską reprezentacją Niemiec i tureckim klubem Niluefer Belediyespor. W kwietniu Belg został trenerem męskiej reprezentacji Chin i po kilku miesiącach osiągnął pierwszy duży sukces.

Zobacz wideo Wilfredo Leon zawodnikiem BOGDANKI LUK Lublin! "Trzeba działać"

Wielki sukces Vitala Heynena. Męska reprezentacja Chin awansowała do siatkarskiej Ligi Narodów

W dniach 4-7 lipca br. na stadionie Linyi Olympic Sports Park w Linyi w Chinach został rozegrany Challenger Cup, czyli turniej kwalifikacyjny do Ligi Narodów siatkarzy. Wzięło w nim udział osiem drużyn, a w decydującym meczu Chiny zmierzyły się z Belgią.

Mecz finałowy rozegrano w niedzielę 7 lipca o godzinie 11:00. Faworytem meczu byli Chińczycy, którzy już w pierwszym secie pokonali rywali 25:20. W kolejnej partii powtórzyli ten wynik. Trzeci set był trudny dla Chińczyków. Belgowie pokazali determinację i wygrali 25:22. Po tej przegranej Chińczycy grali znacznie lepiej i w czwartej odsłonie wygrali 25:22. Ostatecznie mecz zakończył się zwycięstwem Chin 3:1 (25:20, 25:20, 22:25, 25:22). Tym samym to drużyna Vitala Heynena zapewniła sobie awans do prestiżowej Ligi Narodów.

Reprezentacja Chin po raz ostatni grała w Lidze Narodów w 2023 roku. Wówczas zajęła ostatnie miejsce w turnieju i odpadła z rozgrywek po fazie grupowej.

Przypomnijmy, że od sezonu 2025 Liga Narodów będzie powiększona o dwa zespoły, co oznacza, że w turnieju weźmie udział 18 drużyn.  Zgodnie z nowymi zasadami zniknie podział na dwie kategorie drużyn. Zmieni się także reguła spadków i awansów. Od teraz wszyscy będą zagrożeni spadkiem, a nie jak do tej pory zespoły z grupy pretendentów.

Oprócz Chin awans do Ligi Narodów wywalczyła też Ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.