MŚ siatkówka 2018. Daniel Pliński dla Sport.pl #9: Grbić mówi bardzo brzydkie rzeczy

- Rewelacyjna grupa. Po takim biciu, jakie Serbia od nas dostała, będziemy faworytem - mówi Daniel Pliński po losowaniu fazy finałowej mundialu. Sześć najlepszych drużyn podzielono na dwie grupy. O awans do półfinału Polska zagra z Serbią i Włochami. Pliński to wicemistrz świata i mistrz Europy, a obecnie ekspert nc+. W trakcie mistrzostw świata jest ekspertem Sport.pl

Łukasz Jachimiak: W grupie I Brazylia, USA i Rosja w grupie J Włochy, Polska i Serbia – rozumiem, że nie jesteś zaskoczony wynikami losowania?

Daniel Pliński: Pewnie, że nie. Trzeba powiedzieć, że to dla nas rewelacyjna grupa. No może gdyby jeszcze Brazylia była zamiast Włochów, to by było jeszcze lepiej. Ale naprawdę jest dobrze.

MŚ siatkówka. Polska poznała rywali [GRUPA J]

Nie bałeś się, jak zostanie ułożony terminarz?

- To bardzo dziwne, że nie było go od razu po losowaniu. Ale tu też nie spodziewałem się niespodzianek. Było jasne, że w środę Włosi zagrają z Serbami, w czwartek będą mieli wolne, a my zmierzymy się z Serbami. No i na koniec będzie mecz Włochy – Polska.

MŚ siatkówka. Terminarz polskiej grupy. Kiedy zagrają Polacy?

Znów kluczowy dla nas będzie mecz z Serbią?

- Na pewno z Włochami będzie trudno wygrać. Grają bardzo dobrze. Mają dobrych przyjmujących, dobrego atakującego, przewagę mamy tylko na środku.

Zajcew i Juantorena to chyba taka siła ognia, że przeciwstawić się moglibyśmy tylko grając tak ostro jak z Serbią?

- Z nimi o taką grę w ataku będzie bardzo trudno, bo szczególnie na prawej stronie mają bardzo mocny blok Zajcew – Giannelli. Juantorena i Lanza też bardzo dobrze blokują. Z nimi będzie ciężka przeprawa. Ale losowanie jest dla nas dobre.

Giannelli to według Ciebie jeden z najlepszych rozgrywających świata?

- Ja akurat nie jestem wielkim fanem jego stylu. Wiem, że fachowcy z Polsatu krytykują rozgrywającego Serbii, Jovovicia, a ja bym nie powiedział, że on jest słabszy od naszych rozgrywaczy. Serb to żaden rzemieślnik. Nie zgadzam się z tym.

MŚ siatkówka. Polska w grupie z Włochami i Serbią. "To losowanie nie wpłynie dobrze na wizerunek siatkówki"

Wiesz, że Serbowie bardzo chcieli spotkać się z nami jeszcze raz?

- Wiem. I uważam, że jest niemożliwe, żebyśmy drugi raz zagrali z nimi aż tak znakomicie. A i oni nie zagrają tak słabo. Ale po takim biciu jakie Serbia od nas dostała, faworytem meczu będzie Polska.

Nikola Grbić stwierdził, że marzy mu się rewanż, bo w innych okolicznościach jego zespół na pewno by wygrał.

- Co to znaczy? Bardzo brzydkie jest to tłumaczenie. Polska była ewidentnie lepsza, rozbiła Serbię. Żeby nie wiem co zrobił Grbić, to jego ludzie by w niedzielę z Polską nie wygrali. Ale na pewno rewanż nie będzie łatwy, bo takie mecze, jaki nam wyszedł, zdarzają się raz na trzy-cztery lata.

Mimo wszystko stawiasz, że z grupy wyjdziemy, razem z Włochami?

- Włosi na pewno, a my się będziemy z Serbami bić. Dobrze, że mamy korzystny terminarz.

Kto awansuje z grupy I?

- USA i Rosja.

Brazylii nie dajesz większych szans?

- Brazylia już nie jest tak wielka. W latach 2004 – powiedzmy 2012 była praktycznie nie do pokonania. Ale teraz jest słabsza i od USA, i od Rosji.

MŚ siatkówka 2018. Polska - Serbia. Trener Serbów chce rewanżu. "Pragnę tego spotkania, albo w starciu o medal, albo w trzeciej rundzie"