Niezaszczepieni nie zagrają na mistrzostwach Europy. Decyzja zapadła

Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) podjęła decyzję. Mistrzostwa Europy w 2022 roku odbędą się bez udziału osób niezaszczepionych. Dotyczy to zarówno zawodników jak i członków sztabu szkoleniowego.

Koronawirus w dalszym ciągu nie odpuszcza. Pandemia na całym świecie w dalszym ciągu szaleje i obecnie wiele krajów notuje kolejne rekordy w liczbie zarażeń i zgonów. Ta sytuacja bardzo mocno odciska swoje piętno także na rozgrywkach sportowych. W Europie znów zamykane są stadiony i hale lub przynajmniej ograniczana jest liczba kibiców na trybunach.

Zobacz wideo Zabawa w "5 sekund" z Tomaszem Majewskim. Jak odpowie wybitny sportowiec?

Kolejna wielka impreza sportowa tylko dla zaszczepionych. Podano nowe wytyczne

Ograniczenia nie dotyczą jednak tylko kibiców. Do panujących zasad mających zwiększyć bezpieczeństwo muszą dostosować się także sami zawodnicy czy trenerzy. W ostatnich tygodniach bardzo głośno było na temat Australian Open, w którym według decyzji australijskiego rządu nie będą mogły wziąć udziału osoby niezaszczepione. Może to oznaczać, że w jednym z najważniejszych turniejów w sezonie zabraknie największych gwiazd tenisa, które nie przyjęły jeszcze szczepionki.

Kielce, 24.11.2021. Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych: Łomża Vive Kielce - BarcelonaTak wygląda tabela po wygranej Łomża Vive z Barceloną. Fenomenalna sytuacja

Okazuje się, że nie tylko organizatorzy Australian Open podjęli tak zdecydowane kroki. W piątek okazało się, że tym samym śladem pójdzie Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF). Na oficjalnej stronie internetowej tej organizacji pojawiło się tego dnia specjalne oświadczenie, które zaprezentowało nowe wytyczne dotyczące zasad obowiązujących podczas mistrzostw Europy w 2022 roku. Wynika z nich, że w turnieju nie wezmą udziału osoby niezaszczepione. Dotyczyć to będzie zarówno samych zawodników jak i członków sztabów szkoleniowych.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Wyjątkiem będą jednak takie osoby, które mają status ozdrowieńca, ale tylko takie, które uzyskały go nie dalej niż 180 dni wcześniej. Oprócz tego uczestnicy Euro 2020 będą testowani co dwa dni testami PCR i będą musieli nosić maski FFP2. W przypadku uzyskania pozytywnego testu przez jednego z zawodników zostanie on odizolowany od reszty, a pozostali będą musieli mieć zrobione testy PCR. Jeżeli liczba zakażonych nie okaże się zbyt wysoka, drużyna będzie mogła przystąpić do kolejnych spotkań.

Kielce, 24.11.2021. Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych: Łomża Vive Kielce - BarcelonaNiewiarygodne sceny w Kielcach! Barcelona znowu pokonana. Ależ pogoń Łomży Vive

Przyszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn zostaną rozegrane na Węgrzech oraz Słowacji. Udział w nich weźmie reprezentacja Polski, która trafiła do grupy z Austrią, Białorusią i Niemcami. Turniej rozpocznie się już 14 styczna 2022 roku, a zakończy 30 stycznia. 

Więcej o: