Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Nagły zwrot! Lewandowski jednak może dostać nagrodę dla najlepszego piłkarza na świecie!

France Football zrezygnował w 2020 z przyznawania Złotej Piłki. Karl-Heinz Rummenigge zdradził jednak, że być może będzie nagroda dla najlepszego piłkarza świata. - Rozmawiałem z Infantino przez telefon. FIFA poważnie rozważa teraz możliwość przyznania Złotej Piłki - powiedział prezes Bayernu Monachium niemieckim dziennikarzom. Zapewne chodziło mu o plebiscyt The Best, którego rozstrzygnięcie FIFA przełożyła w maju, nie wyznaczając nowego terminu.

Dziennik France Football 20 lipca ogłosił, że w tym roku po raz pierwszy w historii plebiscytu nie przyzna Złotej Piłki. Motywował to nadzwyczajną sytuacją w futbolu, która powstała w wyniku pandemii koronawirusa. - To nie była łatwa decyzja, ale naprawdę się baliśmy, że Złota Piłka nie zostanie przyznana sprawiedliwie - tłumaczył redaktor naczelny Pascal Ferre w rozmowie z AP.

Zobacz wideo Lewandowski musi zrobić dwie rzeczy, by być wyżej w Złotej Piłce [SEKCJA PIŁKARSKA #31]

Rummennige domaga się Złotej Piłki. "FIFA poważnie rozważa teraz przyznanie nagrody za 2020 rok"

Kilkanaście dni temu Karl-Heinz Rummenigge zapowiadał zdecydowane działanie w tej sprawie. Prezes Bayernu podczas wirtualnej konferencji prasowej ogłosił, że zrobi wszystko, aby nagroda została przyznana. - Robert Lewandowski rozgrywa fantastyczny sezon. Być może najlepszy w karierze. Uważam, że w sezonie, w którym wszystkie ligi, poza francuską, przeprowadziły rozgrywki do końca, Złota Piłka powinna być przyznana. Robert miałby wielkie szanse na pierwsze trofeum w karierze. Być może porozmawiam z Giannim Infantino [prezydent FIFA] i spróbuję przekonać go do tego, by on spróbował przekonać "France Football" - powiedział Rummenigge.

Teraz prezes Bayernu potwierdził, że odbyła się taka rozmowa. - Rozmawiałem z Infantino przez telefon. FIFA poważnie rozważa teraz możliwość przyznania Złotej Piłki FIFA za 2020 rok - oznajmił Rummenigge.

Gianni Infantino jest szefem FIFA i nie ma nic do powiedzenia w kwestii "Złotej Piłki", która jest organizowana przez francuski "France Football". Być może szefowi Bayernu chodzi o The Best, nagrody przyznawane przez FIFA. To plebiscyt, w którym najlepszego piłkarza, piłkarkę oraz trenera roku wyłania się w głosowaniu kapitanów i trenerów wszystkich krajowych reprezentacji oraz dziennikarzy. W 2019 wygrali Leo Messi, Megan Rapinoe i Juergen Klopp, a nagrody były wręczane we wrześniu, podczas gali w mediolańskiej La Scali. Tegoroczna gala też miała się odbyć w Mediolanie, 21 września, ale FIFA już w połowie maja ogłosiła, że ten termin jest nieaktualny. Mediolan i cała Lombardia były wówczas jednymi z najmocniej dotkniętych przez pandemię miejsc na świecie. Rzecznik FIFA w rozmowie z AFP nie przesądzał wówczas, że plebiscyt został odwołany, mówił że są rozważane różne opcje. 

Był taki czas, gdy FIFA była rzeczywiście współorganizatorem "Złotej Piłki". W 2010 roku plebiscyty „France Football” i Piłkarz Roku FIFA zostały połączone i w styczniu 2011 roku po raz pierwszy przyznana nagroda pod nazwą Złota Piłka FIFA. Jednak we wrześniu 2016 roku FIFA poinformowała o powrocie do własnego plebiscytu, a Złota Piłka była przyznawana już tylko przez France Football. 

W 2020 roku głównym faworytem do zdobycia nagrody byłby Robert Lewandowski, który w 44 meczach strzelił aż 53 bramki dla Bayernu Monachium. Polak w tym sezonie zdobył już mistrzostwo i Puchar Niemiec. Zarówno w rozgrywkach ligowych jak i pucharowych był najlepszym strzelcem. Klasyfikacji najskuteczniejszych przewodzi też w Lidze Mistrzów (13 bramek), w której piłkarze Bayernu wciąż mają szanse na końcowy sukces. W ćwierćfinale zmierzą się 15 sierpnia z Barceloną.

Przeczytaj także: