Kosta Runjaić chce odbudować Legię. Kim jest nowy trener klubu?

W poniedziałek Kosta Runjaić został oficjalnie ogłoszony nowym trenerem Legii Warszawa. Niemiec podpisał ze stołecznym klubem umowę do końca czerwca 2024 roku. Kim jest Kosta Runjaić i co o nim wiemy?

Kosta Runjaić urodził się 4 czerwca 1971 roku w Wiedniu i jako piłkarz występował głównie w niższych ligach niemieckich. Od 2002 roku jest trenerem i prowadził między innymi takie zespoły jak TSV Monachium czy też SV Darmstadt. Od 2017 roku pracował w Pogoni Szczecin. Teraz został trenerem Legii Warszawa.

Zobacz wideo Vuković nie może narzekać na brak ofert. "Z odbieraniem telefonu nie mam problemu"

Niemiecka droga Runjaicia

Tuż po rozpoczęciu swojej kariery trenerskiej Runjaić pracował głównie z drużynami juniorskimi bądź rezerwami niemieckich zespołów. Prowadził on między innymi rezerwy 1.FC Kaiserslautern czy też juniorów SV Wehen Wiesbaden. W 2008 roku pierwszy raz poprowadził samodzielnie drużynę seniorską. Był to zespół VfR Aalen.

W 2010 roku Runjaić objął SV Darmstadt, które doprowadził do awansu do trzeciej ligi. Później pracował jeszcze w MSV Duisburg, 1. FC Kaiserslautern, a także w TSV Monachium, który był ostatnim poprowadzonym przez niego niemieckim klubem. Później podjął decyzję o przeprowadzce do Polski.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Kosta Runjaić i jego sukcesy w Pogoni Szczecin

Runjaić objął Pogoń Szczecin w listopadzie 2017 roku, kiedy ta znajdowała się na ostatnim miejscu w ligowej tabeli. Niemiec szybko odbudował zespół i doprowadził do utrzymania w Ekstraklasie. Od 2018 roku Pogoń pod wodzą Kosty Runjaicia z roku na rok notowała coraz lepsze wyniki na koniec sezonu. Szczecinianie zajęli kolejno miejsca: jedenaste w 2018 roku, siódme w 2019 roku, szóste w 2020 roku, żeby w końcu w 2021 roku wylądować na ligowym podium. 

Zakończony w ubiegły weekend sezon Pogoń znów ukończyła w czołowej trójce. Zespół ze Szczecina ostatecznie znalazł się na trzecim miejscu, jednak do ostatniej kolejki miał szansę na wywalczenie wicemistrzostwa Polski. Jednak ostatecznie wskutek wysokiej wygranej Rakowa Częstochowa nad Lechią Gdańsk, to częstochowianie zajęli drugą pozycję. Pogoń Szczecin drugi rok z rzędu ukończyła rozgrywki z brązowym medalem.

Runjaić nowym trenerem Legii Warszawa

W marcu 2022 roku niemiecki szkoleniowiec poinformował o odejściu z Pogoni Szczecin. 23 maja zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami mediów został przedstawiony jako nowy szkoleniowiec Legii Warszawa.

Więcej o: