Rozmowy ws. wynajmu stadionu Wisły. Do tej pory klub płacił 130 tys. zł za mecz

Piłkarze Wisły Kraków spadli z ekstraklasy po 26 latach. Gra w niższej lidze oznacza jeszcze większe kłopoty finansowe zespołu. Kwestią sporną w ostatnich dniach była kwota wynajmu Stadionu Miejskiego, na którym krakowianie do tej pory rozgrywali swoje mecze. Władze klubu chcą renegocjacji umowy. Na taką propozycję zgodził się prezydent miasta Krakowa, Jacek Majchrowski.

Choć wielu kibicom niezwykle trudno sobie to wyobrazić, to w sezonie 2022/2023 Wisła Kraków nie będzie występować w ekstraklasie. W niedzielę trzynastokrotny mistrz Polski stracił jakiekolwiek szanse na utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej po przegranej z Radomiakiem Radom. Choć drużyna Jerzego Brzęczka prowadziła w spotkaniu już 2:0, to ostatecznie zakończyła zmagania wynikiem 2:4.

Zobacz wideo Założyciel Socios Wisła uderza w zarząd. "Uwierzyliśmy Błaszczykowskiemu"

Wisła Kraków w tarapatach finansowych. Prezydent miasta zapowiada rozmowy w sprawie warunków dalszego wynajmu stadionu

Gra w niższej klasie rozgrywkowej oznacza wiele problemów, przede wszystkim finansowych. Władze klubu zapowiedziały już, że część zawodników pożegna się z drużyną, a umowy innych będą renegocjowane. Wisła Kraków drży również o to, czy z finansowania zespołu nie zrezygnują kluczowi sponsorzy, tacy jak Orlen.

Dodatkowy kłopot pojawia się w kwestii wynajmu Stadionu Miejskiego w Krakowie, na którym do tej pory rozgrywano mecze. Spadek do I Liga oznacza nie tylko mniejsze wpływy z transmisji telewizyjnych, ale również mniejsze zyski ze sprzedaży biletów - wielu fanów może zrezygnować z udziału w spotkaniach niższej ligi. Władze klubu liczą, że umowa najmu stadionu zostanie renegocjowana. 

Głos w sprawie zabrał prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski. W rozmowie na antenie Radio Kraków polityk wyjawił, ile Wisła płaciła za każde spotkanie ekstraklasy. - Do tej pory, z tego co pamiętam, Wisła płaciła chyba 130 tysięcy za mecz. Teraz jest pytanie, czy kibice będą przychodzić na te mecze pierwszoligowe? Mam nadzieję, że będą, bo jak się jest wiernym klubowi, to w każdym momencie - powiedział Majchrowski.

Prezydent zapowiedział również, że zostanie zorganizowane spotkanie między władzami miasta a przedstawicielami klubu, odnośnie nowych warunków wynajmu stadionu. Problemy finansowe Wisły mogą odbić się rykoszetem na budżecie Krakowa.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

- Będzie spadek finansowania klubu, jeśli chodzi o dochody z telewizji. Mieliśmy dotychczas umowę, że te pieniądze z telewizji szły bezpośrednio do miasta, jako zapłata za długi, które Wisła miała. W stosunku do Zarządu Dróg miała jeszcze spłatę kredytu do października, zobaczymy jak to teraz będzie. Jest też kwestia sponsorów, czy się wycofają, czy się nie wycofają? Inaczej się sponsoruje klub w Ekstraklasie, a inaczej w I lidze, ale sądzę, że to się powinno wyjaśnić - dodał prezydent Krakowa.

W ostatnich dniach pojawił się pomysł wynajęcia tylko dwóch trybun Stadionu Miejskiego na mecze I ligi. To potencjalnie zmniejszy kwotę, jaką klub uiszcza za wynajem. Do propozycji odniósł się Majchrowski. - Nie mówię ani tak, ani nie. To zależy od rozmów i zaczną się one niedługo - zakończył polityk.

Więcej o: