Nawałka ocenił nowego selekcjonera. "To warunek, by zdobywać trofea"

- Fernando Santos to trener, który potrafi w pełni wykorzystać potencjał drużyny, ale również wydobyć go z poszczególnych zawodników - powiedział Adam Nawałka w rozmowie z "Faktem" Zdradził również, co musi zrobić nowy selekcjoner reprezentacji Polski, by osiągnąć sukces z kadrą. - To warunek dla tych, którzy chcą zdobywać trofea - podkreślił.

Fernando Santos został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Portugalczyk podpisał kontrakt do 2026 roku. Według ustaleń Sport.pl on i jego współpracownicy będą zarabiać dwa miliony euro za 12 miesięcy pracy. Pierwszym i głównym celem 68-latka będzie awans na mistrzostwa Europy w 2024 roku. Zdecydowana większość specjalistów wyraża zadowolenie z zatrudnienia doświadczonego szkoleniowca, który w przeszłości pracował z wielkimi gwiazdami światowego futbolu. Prowadził m.in. reprezentację Portugalii, z którą sięgnął po mistrzostwo Europy w 2026 roku. Zadowolony z wyboru nowego selekcjonera jest również Adam Nawałka.

Zobacz wideo Ile zarabia Fernando Santos? Sekretarz generalny PZPN odpowiada

Nawałka zadowolony z wyboru selekcjonera. Zdradził, co musi zrobić Santos, by osiągnąć sukces z reprezentacją Polski

W rozmowie z "Faktem" były szkoleniowiec Biało-Czerwonych zauważył, że Fernando Santos powinien być gwarantem dobrej gry naszej kadry. - To trener z najwyższej półki, jeśli chodzi o szkoleniowców mających w dorobku pracę z reprezentacjami. Patrząc na innych kandydatów to bardzo dobry wybór. (...) Santos to trener, który potrafi w pełni wykorzystać potencjał drużyny, ale również wydobyć go z poszczególnych zawodników - podkreślił Nawałka.

Robert Lewandowski i Cezary KucharskiAdwokat Lewandowskiego mocno reaguje na wpis Kucharskiego. "Niezbite dowody"

Eksperci wierzą, że to Portugalczyk będzie tym selekcjonerem, który zrewolucjonizuje polską piłkę. Niektórzy zauważają jednak, że prezentuje on podobny styl gry do Czesława Michniewicza - stawia na głęboką defensywę - co może przeszkodzić w rozwoju kadry. Innego zdania jest Nawałka. Były trener Biało-Czerwonych podkreślił, że właśnie dobra obrona jest kluczem do sukcesów.

- Bardzo dobrze poznaliśmy warsztat trenera Santosa i tu nie ma mowy o jakimś defensywnym ustawieniu. Fernando Santos umie maksymalnie wykorzystać możliwości drużyny, a wiadomo, że zespół zawsze buduje się od bardzo solidnej organizacji gry obronnej całej drużyny. To warunek dla tych, którzy chcą zdobywać trofea - podkreślił. Jako przykład Nawałka podał drużynę Argentyny, a więc aktualnych mistrzów świata z Kataru.  

Wiemy już, jakie cele przed Santosem postawił Cezary Kulesza, ale kwestią otwartą nadal pozostaje skład sztabu szkoleniowego. Media donosiły, że oprócz portugalskich asystentów, z nowym trenerem będą współpracować również Polacy. W gronie kandydatów wymieniano m.in. Łukasza Piszczka. Jego kandydaturę już kilka dni temu poparł właśnie Nawałka.

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Fernando Santos, nowy selekcjoner pilkarskiej reprezentacji PolskiPolak, który grał u Fernando Santosa, mówi, czego piłkarze kadry mogą się spodziewać

- Już jako zawodnik miał duże zdolności, jeśli chodzi o czytanie gry i świadomość taktyczną. Wiele razy rozmawiałem z nim na te tematy. Widać było, że ma dużą wiedzę praktyczną, którą nabył dzięki pracy z bardzo dobrymi trenerami, a także chęć rozwoju na tym polu. To świetnie rokuje na przyszłość. Jako piłkarz zebrał doświadczenie na najwyższym poziomie, a teraz będzie mógł pogłębiać wiedzę dzięki współpracy z równie utytułowanym trenerem - podkreślił w rozmowie z "Przeglądem Sportowym". Pozostaje zatem czekać na oficjalną decyzję i komunikat PZPN-u.

Więcej o: