Puchar Narodów Afryki

• PNA. Hervé Renard, bohater Zambii

Hervé Renard kilka lat temu wstawał o trzeciej rano i opróżniał kosze na śmieci. Z czwartoligowego angielskiego Cambridge United wyleciał po kilku miesiącach, bo nie znał języka. W niedzielę prowadzona przez niego Zambia zdobyła pierwszy Puchar Narodów Afryki.

• Finał PNA. Zambia wygrywa z WKS-em po karnych

W finale tegorocznego Pucharu Narodów Afryki Zambia po rzutach karnych pokonała Wybrzeże Kości Słoniowej. Po 120 minutach mieliśmy bezbramkowy remis. Zawiedli gwiazdorzy Premier League. Najpierw w czasie meczu karnego nie wykorzystał Drogba, a potem w rzutach karnych Kolo Toure i Gervinho.

• Ile znaczy Puchar Narodów Afryki

Wybrzeże Kości Słoniowej na triumf w mistrzostwach kontynentu czeka 20 lat, Zambia nie wygrała ich nigdy. Piłkarze obu drużyn twierdzą, że w niedzielę zagrają o coś więcej niż złote medale. Transmisja o 20.15 w Eurosporcie, relacja na żywo w Sport.pl

• Mali z brązowym medalem Pucharu Narodów Afryki. Ghana dopiero czwarta

Sensacyjnie pokonana przez niedocenianą Zambię Ghana chciała wziąć odwet na Mali i powalczyć chociaż o trzecie miejsce w afrykańskim turnieju. Okazało się jednak, że padła ofiarą kolejnego niedocenianego rywala. Mali grało spokojnie, dojrzale i dwoma bramkami Diabate zapewniło sobie brąz Pucharu Narodów Afryki.

• Puchar Narodów Afryki. Niezwykły przypadek Zambii: reprezentacja bez stadionu narodowego w finale turnieju
  • Puchar Narodów Afryki. Wyrachowane WKS w finale turnieju

Skromne, ale zasłużone zwycięstwo odnieśli piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej nad swoimi sąsiadami z Mali. Jedyną bramkę zdobył tuż przed przerwą Gervinho. W niedzielnym finale, którego jest zdecydowanym faworytem WKS zmierzy się z Zambią.

• PNA. Ghana sensacyjnie wyeliminowana przez Zambię!

Właśnie kiedy zanosiło się na dogrywkę, a może nawet karne 21-latek z Zambii Emmanuel Mayuka - odkrycie afrykańskiego turnieju - dał swoim rodakom upragniony finał. Porażkę Ghany przypieczętowała czerwona kartka Boatenga w 84. minucie.

• PNA. Organizatorzy rozdają darmowe bilety na półfinały

By uniknąć pustek na stadionach organizatorzy Pucharu Narodów Afryki rozdają darmowe wejściówki przed środowymi meczami półfinałowymi Zamibia - Ghana, i Mali - Wybrzeże Kości Słoniowej. Tuż przed pierwszym gwizdkiem, na stadionie w Bacie, gdzie rozgrywa się pierwszy półfinał trybuny były jeszcze prawie całkiem wyludnione.

• Puchar Narodów Afryki. Ghana pokonała Tunezję i jest w półfinale

Czterokrotny zwycięzca Pucharu Narodów Afryki i faworyt tegorocznej edycji, reprezentacja Ghany, w ćwierćfinale potrzebowała aż 120 minut by wyeliminować Tunezję. "Czarne Gwiazdy" wygrały 2:1 dzięki fatalnemu błędowi bramkarza rywali, który w 101. minucie oddał piłkę rywalom.