Wielkie wyróżnienie dla Szymona Marciniaka! Polak poprowadzi finał mundialu

Szymon Marciniak wyróżniony przez FIFA. Polski sędzia otrzymał nominację do poprowadzenia finału mistrzostw świata w Katarze. Pierwszy raz od 32 lat mamy polskiego arbitra w meczu o złoto mundialu!

Szymon Marciniak na mundialu w Katarze poprowadził dwa mecze. Starcia Francji z Danią i Argentyny z Australią prowadził bezbłędnie. To nie umknęło uwadze obserwatorom FIFA, którzy postanowili nagrodzić jego postawę na turnieju i w całym 2022 roku, dając mu do poprowadzenia wielki finał mistrzostw świata.

Zobacz wideo Czy Marciniak poprowadzi finał? "Pewne, że mecz będzie sędziowany na dobrym poziomie"

Marciniak sędzią finału

W 2022 r. Marciniak i jego zespół (Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz jako liniowi) wykazywali się bardzo dobrą formą. Niewiele brakowało im pracy przy finale europejskiego pucharu. Nie schodzili poniżej poziomu, co zaprocentowało nominacją na mundial w Katarze.

Polski zespół prowadził bardzo intensywne spotkanie Francuzów z Duńczykami (faza grupowa, 2:1) i wymagający mecz Argentyny z Australią (1/8 finału, 2:1). Zarządzali spotkaniem bez błędów, nie wyrastali na pierwszoplanowe postaci. Można powiedzieć, że byli niewidoczni, ale w wypadku sędziów to pochwała.

Technologie zmieniają nasze życie szybciej, niż zauważamyTechnologie zmieniają nasze życie szybciej, niż to zauważamy [MOTO 2030]

FIFA chciała, by sędziowie prowadzili maksymalnie po trzy mecze w Katarze. Marciniak nie dostał szansy w ćwierćfinale, ale to oznaczało większą szansę na pracę przy meczu o medal. Tak samo było w przypadku półfinałów. Zatem od jakiegoś czasu pewne było, że dostanie on do prowadzenia mecz medalowy.

Po raz pierwszy od 1990 r. mamy polskiego arbitra w finale mistrzostw świata. Ostatnim i zarazem jedynym był Michał Listkiewicz jako sędzia liniowy. Wówczas RFN wygrała z Argentyną 1:0.

Nominacja do finału mistrzostw świata to ogromny zaszczyt i wyróżnienie dla Polaków, ale też ogromne wyzwanie. Mecz będą śledzić miliardy widzów na całym świecie.

Przygotowanie jednośladu do zimyJak przezimować motocykl? Na co trzeba zwrócić uwagę? Kluczowe zasady są proste

Początkowo najpoważniejszymi konkurentami Marciniaka byli Meksykanin Cesar Ramos i Amerykanin Ismail Elfath. Pierwszy dostał półfinał Francji z Marokiem (2:0), a kandydatura drugiego była podawana w wątpliwość przez to, że urodził się w Maroku. Później decydowano między Polakiem a Dannym Makkeliem, ale Holender miał niższe notowania u delegatów światowej federacji.

Finał mistrzostw świata Argentyna - Francja w niedzielę o godzinie 16:00.

Więcej o: