Sport.pl

Jan-Krzysztof Duda sprawił sensację! Pokonał Magnusa Carlsena

Jan-Krzysztof Duda pokonał w swoim siódmym spotkaniu turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge Norwega Magnusa Carlsena, uznawanego za najlepszego zawodnika na świecie. Po tej wygranej zajmuje aktualnie 10. miejsce w stawce 12 zawodników.

Jan-Krzysztof Duda bierze udział w internetowym turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge, będącym drugim turniejem z cyklu Magnus Carlsen Invitational. Łączna suma nagród wynosi milion dolarów. Po pierwszym dniu, w którym przegrał dwa pojedynki z czterech, remisując pozostałe dwa, zajmował dopiero 10. miejsce w klasyfikacji zawodów.

Zobacz wideo

Carlsen przed starciem: Duda zawsze gra o zwycięstwo, nigdy nie na remis 

Duda drugiego dnia zawodów radził sobie zdecydowanie lepiej. Polak rozpoczął dzień od pokonania Daniła Dubova, jednak potem przegrał z Alirezą Firouzją. W trzecim pojedynku miał zmierzyć się z Magnusem Carlsenem, uważanego za najlepszego szachistę na świecie. - Obserwowanie jego gry jest zawsze interesujące, bo zawsze gra o zwycięstwo, nigdy nie na remis - powiedział Norweg na temat gry Polaka.

Ich pojedynek zakończył się w niespodziewany sposób. Polak, grający bardzo agresywnie, pokonał Carlsena, zdobywając swój trzeci punkt w turnieju. Nie zmieniło to jednak jego pozycji w klasyfikacji zawodów - nadal plasuje się na 10. pozycji. Do końca dnia pozostał mu jednak jeszcze jeden pojedynek.

Rywalizacja w turnieju Lindores Abbey Rapid Challenge odbywa się w dwóch fazach. Szachiści najpierw rywalizują w fazie rozgrywanej systemem "każdy z każdym", grając po 15 minut plus 10 sekund za każdy wykonany ruch. W drugiej fazie zmierzy się najlepszych ośmiu zawodników, którzy będą walczyć w ćwierćfinałach, półfinałach i finale. Turniej zakończy się 3 czerwca.

Jan-Krzysztof Duda po raz pierwszy w karierze pokonał Magnusa Carlsena - Norweg jest mistrzem świata od 2013 roku, nie przegrał kolejnych 111 partii, ustanawiając w ten sposób rekord świata. Mowa tu jednak o szachach klasycznych; Polak z Norwegiem rywalizowali w szachach błyskawicznych. W 2018 roku Carlsen został mistrzem świata, wyprzedzając Dudę o zaledwie 0,5 punktu.

Przeczytaj też:

Więcej o:
Komentarze (116)
Jan-Krzysztof Duda sprawił sensację! Pokonał Magnusa Carlsena
Zaloguj się
 • magdaa

  Oceniono 14 razy 14

  Ogromne gratulacje dla JKD👏 Moja córka też gra w szachy a ten zdolny młody człowiek jest dla niej wzorem do naśladowania. Mam nadzieję że kiedyś spotkają się przy szachownicy😉

 • christomoltisanti

  Oceniono 28 razy 14

  Fajny chłopak , tylko nazwisko bym na jego miejscu zmienił ... Bo to trochę jakby chodził po ulicy z fiutem na wierzchu. Niby można , ale spacerujący kiepsko się kojarzy ...

 • prawdziwy_ananas

  Oceniono 17 razy 13

  Zamiast szczerze pogratulować chłopakowi niewątpliwego sukcesu, jedziecie mu po nazwisku. Trochę słabe to.

 • takito.ataki

  Oceniono 14 razy 12

  Rośnie nam godny następca przedwojennych mistrzów olimpijskich: Akiby Rubinsztajna, Ksawerego Tartakowera czy Mieczysława Najdorfa. Tak trzymać. Gratulacje!

 • ob1canob

  Oceniono 11 razy 7

  OD******CIE sie od jego nazwiska!
  GRATULUJE!

 • antykonformista

  Oceniono 15 razy 7

  Duda prezydent
  Duda związkowiec
  Duda mięsorób
  Duda piłkarz
  Duda szachista
  Duda raper.

  na szczęście to nie jest jedna i ta sama osoba (oh wait...)

 • astropath

  Oceniono 7 razy 5

  Czy ja wiem czy sensacja? Na pewno gratulacje bo wygrać z mistrzem świata i liderem rankingu to zawsze jest coś. Z drugiej strony pomiędzy 16 zawodnikiem (tak jest klasyfikowany) a 1 jest tylko ok 100 punktów różnicy w rankingu więc w wersji "online" , "rapid" czy "blitz" może zdarzyć się sporo niespodzianek.
  Na plus: Duda jest 8 lat młodszy od Carlsena więc ma trochę przewagi. Z innej paczki: Kasparov w jego wieku był już chyba mistrzem świata. Może mi się wydaje, ale po erze Kasparova to szachy i szachiści jacyś inni się zrobili. Tacy bardziej ROBO-Szachiści. Jakoś te partie "ducha" nie mają. Ale może to tylko mnie fascynacja przeszła?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX