Wayne Gretzky daje Polaków za wzór. "Jako Kanadyjczycy musimy zająć stanowisko"

- Cieszę się, że polska kadra wyszła i powiedziała, że nie będzie grać z Rosją. Myślę, że międzynarodowy hokej też powinien to powiedzieć - powiedział hokeista wszech czasów Wayne Gretzky w rozmowie z kanadyjską telewizją TSN.

Wciąż trwa agresja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Działania Rosji wywołały reakcję m.in. w świecie sportu. Polska, szwedzka i czeska federacja zgodnie poinformowały, że nie mają zamiaru grać w marcowych barażach przeciwko Rosji. Francja i Słowenia nie zamierzają brać udziału w siatkarskich mistrzostwach świata, jeśli będą one rozgrywane w Rosji. Prezes PZPS Sebastian Świderski poinformował, że "teraz nie ma takiej możliwości, żebyśmy wysłali reprezentację na mistrzostwa świata".

Zobacz wideo Zełenski dementuje plotki o ewakuacji. "Nasza prawda naszą bronią"

Wayne Gretzky występował w rozgrywkach NHL w latach 1979-1999. Kanadyjczyk jest nazywany najlepszym zawodnikiem wszechczasów, hokejowym odpowiednikiem Michaela Jordana. Gretzky został uhonorowany przez NHL zastrzeżeniem swojego numeru, przez co żaden inny zawodnik nie zagra w lidze z numerem 99. Gretzky jest też jedynym zawodnikiem w historii, który zdobył ponad 200 punktów w sezonie zasadniczym.

Legendarny hokeista domaga się wykluczenia Rosjan. Inspirował się Polską

Wayne Gretzky, kanadyjski hokeista wszech czasów, wypowiedział się na temat obecności Rosji na młodzieżowych mistrzostwach świata, które rozpoczęły się pod koniec grudnia zeszłego roku, ale zostały przerwane z powodu licznych zarażeń COVID-19. Teraz zawody będą wznowione w sierpniu. Gretzky liczy na reakcję organizatorów. - Bardzo się cieszę, że reprezentacja Polski w piłce nożnej wyszła i powiedziała, że nie będzie grać z Rosją. Myślę, że władze powinny nie pozwolić Rosjanom dalej grać w mistrzostwach świata juniorów. My jako Kanadyjczycy musimy zająć stanowisko, bo turniej będzie się odbywał w Edmonton - stwierdził Gretzky w rozmowie z telewizją TSN.

- Życzymy ludziom na Ukrainie wszystkiego najlepszego, nasze modlitwy i myśli są z nimi - dodał Kanadyjczyk. Turniej juniorów rozpoczął się 26 grudnia, ale trzy dni później organizatorzy zdecydowali się przerwać zawody wskutek epidemii koronawirusa oraz rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron. Impreza ma zostać dokończona w sierpniu tego roku. Gospodarzem dalszej części turnieju została kanadyjska prowincja Alberta.

Z kolei Czech Dominik Hasek domaga się wykluczenia wszystkich rosyjskich zawodników z występów w NHL. Rosyjscy hokeiści będą już mieli duży problem z wizami do Kanady, ponieważ jeśli jakiś zawodnik nie posiada wizy, to teraz jej otrzymanie będzie nierealne, co podkreśla rosyjski portal sport-express.ru.

Więcej o: