Historyczne piłki adidas na Euro 2012

Co cztery lata firma adidas prezentuje nową piłkę, którą na Mistrzostwach Europy będą grać najlepsi piłkarze kontynentu. Zobacz wszystkie futbolówki z turniejów Euro od 1984 roku - każda z nich była szybsza, bardziej niebezpieczna dla bramkarzy i zapewniała większe emocje dla kibiców.
Tango Mundial 1984 Tango Mundial 1984 fot: Adidas

Tango Mundial 1984, Francja

Mistrzostwa Europy w 1984 r. we Francji rozegrano piłką Tango Mundial. Pod względem konstrukcji nie różniła się wiele od piłki z Mistrzostw Świata z 1982 r. Design piłki nawiązywał właśnie do modelu z tych Mistrzostw, technologia uszczelnienia gumą szwów pozwoliła na zminimalizowanie ilości absorbowanej wody. Dzięki temu piłka w każdych warunkach atmosferycznych zachowywała się tak samo stabilnie.

Tango Europa 1988 Tango Europa 1988 fot: Adidas

Tango Europa 1988, Niemcy

Na Mistrzostwach Świata w 1978 r. zawodnicy grali piłką adidas Tango ? pierwszą piłką ze skórzanych łat ze specyficznymi okręgami. Stylistyka piłki była rozwijana w kolejnych latach ? na wielkich turniejach obowiązywała do 2002 r., a z pewnymi modyfikacjami spotykana jest w zasadzie do dzisiaj.

Adidas Tango pojawiła się na kilku następnych imprezach: na Mistrzostwach Europy w 1980 r. (Tango Italia) i w 1984 r. (Tango Mundial) a także podczas Mistrzostw Świata w 1982 r. (Tango Espana). Od 1982 roku piłka miała szwy dodatkowo uszczelniane gumą.

Piłka adidas Tango powróciła w 1988 r. na Mistrzostwach Europy w Niemczech. Była to już nowa, znacznie ulepszona wersja niemająca nic wspólnego ze swoją poprzedniczką. Piłka była całkowicie syntetyczna i miała poprawione parametry lotu.

Etrusco Unico 1992 Etrusco Unico 1992 fot: Adidas

Etrusco Unico 1992, Szwecja

Na Mistrzostwach Świata we Włoszech w 1990 r. i Mistrzostwach Europy w Szwecji w 1992 r. do gry weszła piłka adidas Etrusco Unico. Piłka była w całości syntetyczna i wielowarstwowa. Najniższą warstwę stanowiły tkaniny syntetyczne impregnowane lateksem, nadające piłce odporności na odkształcenia; z kolei warstwy zewnętrzne wykonano z wodoodpornych poliuretanów zapewniających dodatkowo niską ścieralność. Zdobienie piłki zostało zainspirowane stylistyką nawiązującą do sztuki Etrusków.

Questra Europa 1996 Questra Europa 1996 fot: Adidas

Questra Europa 1996, Anglia

Oficjalną piłką Mistrzostw Świata w USA była adidas Questra. Jej nazwa i zdobienie nawiązuje do idei "gwieździstego sztandaru" obecnego w hymnie i fladze USA. Piłka ta wyprodukowana została w bardzo zaawansowanej technologii i posiada aż 5 warstw z różnych tworzyw!

Piłka pojawiła się także na kolejnej imprezie - Mistrzostwach Europy w Anglii w 1996 r. w wersji Questra Europa. Technicznie pozostała bez zmian, jednak w jej stylistyce wprowadzono małą rewolucję: pierwszy raz w lakiernictwie piłki zastosowano kolorowe wzory zamiast klasycznych czarno-białych. Kolorystyka nawiązywała do narodowych barw angielskich, a mleczną drogę z poprzedniej Questry zastąpiły Trzy Lwy.

Terrestra Silverstream 2000 Terrestra Silverstream 2000 fot: Adidas

Terrestra Silverstream 2000, Belgia i Holandia

Mistrzostwa Europy w 2000 r. w Belgii i Holandii były rozgrywane piłką adidas Terrestra Silverstream. Była to ulepszona wersja Tricolores o zwiększonej wytrzymałości. O jej niezwykłych właściwościach świadczy również fakt, że Terrestra Silverstream była pierwszą piłką testowaną w kosmosie!

Roteiro 2004 Roteiro 2004 fot: Adidas

Roteiro 2004, Portugalia

Na Mistrzostwach Europy w Portugalii w 2004 gwiazdą boiska była piłka Roteiro. Nazwa nawiązywała do kronik słynnego portugalskiego podróżnika Vasco da Gamy a wzornictwo do siatki kartograficznej mapy świata. Technicznie, przy tworzeniu Roteiro, nastąpiła kolejna rewolucja: pierwszy raz piłka nie była zszywana, lecz zgrzewana w wysokich temperaturach.

EuroPass 2008 EuroPass 2008 fot: Adidas

EuroPass 2008, Austria i Szwajcaria

Na Mistrzostwa Europy w 2008 r. w Austrii i Szwajcarii adidas stworzył piłkę EuroPass. Składała się ona z takich samych paneli jak poprzedniczka, jednak jej powierzchnia została dodatkowo pokryta chropowatą powierzchnią tzw. "gęsią skórką", dzięki której łatwiej było kontrolować piłkę butem i nadawać jej rotację, a jednocześnie pewniej bronić strzały.

Wszystkie piłki na turnieje Euro Wszystkie piłki na turnieje Euro GETTY IMAGES FOR ADIDAS/Gary Prior

2012, Polska i Ukraina

2 grudnia adidas wraz z UEFA zaprezentował Oficjalną Piłkę Meczową UEFA EURO 2012 - adidas "Tango 12". Piłka pojawiła się po raz pierwszy na scenie podczas losowania grup finałów Mistrzostw Europy w Kijowie. Ceremonii odsłonięcia dokonał legendarny lekkoatleta- Siergiej Bubka.

Więcej o najnowszych produktach adidas >>

Więcej o: