Brutalne statystyki. Stoch i Żyła nie mają na co liczyć?

Kamil Stoch i Piotr Żyła fatalnie rozpoczęli sezon 2023/24 w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Polacy zajęli kolejno 31. oraz 43. miejsce i nie uzyskali kalifikacji do serii finałowej. Te wyniki oraz statystyki mówią jasno - w tym sezonie 36-latkom nie będzie łatwo o sukcesy, a każdy z nich trzeba będzie traktować jako gigantyczną sensację. Wyniki z poprzednich lat jasno na to wskazują.

Sobota 25 listopada była fatalna dla Polaków podczas pierwszego konkursu nowego sezonu Pucharu Świata. Najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się Dawid Kubacki, który zajął dopiero 21. miejsce. Kolejni nie uzyskali nawet awansu do serii finałowej, co szczególnie może boleć legendy - Piotra Żyłę i Kamila Stocha. Statystyki są jednak dla nich bezlitosne. 

Zobacz wideo Adam Małysz szczerze o zakończeniu kariery: Zastanawiałem się, co to będzie

Kamil Stoch i Piotr Żyła mają problem. Statystyki wskazują to jasno

Zarówno Stoch, jak i Żyła urodzili się w 1987 roku, a więc mają po 36 lat. W ich wieku niezwykle trudno o sukcesy na skoczni, gdzie najczęściej dominują znacznie młodsi zawodnicy. Obaj Polacy są niezwykle ambitni, ale statystyki są dla nich bezlitosne - w ich wieku trudno wygrywać konkursy Pucharu Świata. 

Adam Bucholz z portalu skijumping.pl zauważył, że w całej historii Pucharu Świata skoczkowie w tym wieku lub starsi wygrywali konkursy zaledwie trzy razy na 1087 rozegranych zawodów. Byli to tylko Japończycy Takanobu Okabe i Noriaki Kasai. Pierwszy wygrał, mając 38 lat, a drugi mając 41 i 42 lata. 

Do tej pory najwięcej konkursów Pucharu Świata padło łupem 23-latków. Zawodnicy w tym wieku wygrywali 135 razy. Drugie miejsce należy do 21-latków ze 107 zwycięstwami, a trzecie do 22-latków ze 109 triumfami na kontach. Do tego raz triumfował 15-latek. 

Dla Kamila Stocha i Piotra Żyły nie są to najlepsze informacje, pomimo że coraz częściej najlepsi skoczkowie znacznie przedłużają swoje kariery. Każde podium lub ewentualne zwycięstwo dwóch 36-latków z Polski trzeba będzie traktować jako gigantyczny sukces.

Trudno o dobre rezultaty może być również podczas drugiego konkursu tego sezonu w Kuusamo. Zawody zaplanowano na niedzielę 26 listopada o godzinie 16:15. O 14:50 skoczkowie przystąpią do kwalifikacji.

Więcej o:
Copyright © Agora SA