Nowy kraj wchodzi do świata skoków. "Mamy duże nadzieje"

Sophie Sorschag odebrała w poniedziałek paszport państwa kosowskiego. Tym samym skoczkini będzie już mogła występować w zawodach Pucharu Świata pod flagą nowego kraju. - To dla mnie wielki zaszczyt. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili mi zostanie reprezentantką Kosowa - powiedziała po uzyskaniu obywatelstwa.

Pod koniec ubiegłego roku Sorschag zdecydowała się zrezygnować z występów pod flagą Austrii. - Drzwi do austriackiej kadry zostały zamknięte. Pod koniec kwietnia zostałam wykluczona ze struktur narodowych, a nikt mi nie raczył nawet o tym zakomunikować. Chcę kontynuować karierę pod inną flagą, więc złożyłam o to wniosek - zakomunikowała w wywiadzie dla "Kronen Zeitung". Kilka miesięcy później wiadomo już było, że wybrała ona reprezentację Kosowa. Właśnie zostały dopełnione wszystkie formalności.

Zobacz wideo Po wygranej z ZSRR "Przegląd" ukazał się z poślizgiem

Sophie Sorschag zostaje reprezentantką Kosowa. Skoczkini odebrała paszport nowego kraju

Była reprezentantka Austrii, odebrała w poniedziałek paszport państwa kosowskiego. Oficjalnie została tym samym zaprezentowana jako reprezentantka nowego kraju. Dekret otrzymała z rąk przewodniczącego Komitetu Olimpijskiego Kosowa (KOK) Ismet Krasniqi oraz prezes Kosowskiej Federacji Narciarskiej (FSK) Milaim Kelmendi. - To dla mnie wielki zaszczyt. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili mi zostanie reprezentantką Kosowa. Musimy teraz wspólnie pracować nad naszą przyszłością - zakomunikowała Sorschag.

- Będziemy mieli nowego sportowca w tak szczególnym sporcie, jakim są skoki narciarskie. Sophie będzie robiła wszystko, aby jak najlepiej reprezentować Kosowo, dlatego spodziewamy się dobrych wyników zarówno w mistrzostwach świata, jak i zimowych igrzyskach olimpijskich - powiedział Ismet Krasniqi.

- Dziękuję Sophie i jej zespołowi za wybór Kosowa. Mamy duże nadzieje, że przywiezie nam medale z zawodów na wysokim poziomie. Naszym wspólnym celem są oczywiście zimowe igrzyska olimpijskie – zadeklarowała prezes Kelmendi.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Sorschag będzie mogła zadebiutować w zawodach Pucharu Świata już w przyszłym sezonie. - Zgodnie z obecnymi zasadami, gdy paszport zostanie wydany, Sorschag będzie musiała wysłać wszystkie potrzebne dokumenty do FIS. Powinniśmy zobaczyć ją na skoczniach Pucharu Świata już w sezonie 2023/24 - przekazał Jure Radelj w rozmowie ze skokipolska.pl.

Sophie Sorschag ma 24 lata. Pomimo młodego wieku, urodzona w Villach zawodniczka ma już na koncie spore osiągnięcia. W 2021 roku zdobyła m.in. złoty medal drużynowy na mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Nie tak dawno miała również okazję wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

Więcej o: