Nieoficjalnie: Nowy trener polskich skoczków wybrany. Tak ma wyglądać sztab

Piotr Majchrzak
Według nieoficjalnych informacji Sport.pl nowym trenerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich ma zostać Thomas Thurnbichler. 32-letni Austriak zastąpiłby Michala Doleżala.

Według naszych informacji Thomas Thurnbichler ma zostać trenerem naszej reprezentacji w skokach narciarskich. Potwierdzają się zatem doniesienia Sport.pl sprzed tygodnia, gdy jako pierwsi informowaliśmy o tym, że 32-latek jest bardzo poważnym kandydatem do zastąpienia Michala Doleżala. 

Zobacz wideo Adam Małysz ujawnia plan na nowego trenera skoczków. "Rozmowy trwają i są bardzo zaawansowane"

Thurnbichler może podpisać z PZN czteroletnią umowę, a w Polsce miałby pracować z dwoma swoimi współpracownikami. Mają nimi być Mathias Hafele i Marc Noelke. Pierwszy jest ekspertem od sprzętu oraz kombinezonów, drugi zaś jest specjalistą przygotowania fizycznego i neurocoachingu.

Kim jest Thomas Thurnbichler?

Thomas Thurnbichler ma już spore doświadczenie, bo przez siedem lat sam pracował ze skoczkami na niższym poziomie. Przez pięć lat trenował tych najmłodszych, później dwa lata pracował z juniorską reprezentacją Austrii. Od wiosny 2021 r. jest asystentem Andreasa Widhoelzla i towarzyszy mu zwykle na wieży trenerskiej. A czasem go zastępuje, jak w czasie MŚwL, gdy Widhoelzl chorował na COVID-19.

Wcześniej planowano, że Thurnbichler będzie asystentem Aleksa Pointnera, ale ostatecznie Austriak oferty PZN nie przyjął. - To prawda, że Pointner chciał Thomasa jako asystenta. W ciągu ostatnich lat zbudował on nową i bardzo dobrą drużynę juniorów - mówił Sport.pl Toni Innauer, złoty medalista olimpijski z Lake Placid, a także były trener i dyrektor austriackiej kadry. 

 - Bez wątpienia Thomas jest młodym, ma tyle samo lat, co chwalony Robert Hrgota w Słowenii. Co ciekawe, przed laty rywalizowali ze sobą na mistrzostwach świata juniorów. Pamiętajmy jednak, że żaden trener nie daje gwarancji sukcesu - dodaje Toni Innauer.

Więcej o: