Rajd Rzeszowski

Rajd Rzeszowski

Rajd samochodowy organizowany przez Automobilklub Rzeszowski, przez lata będący rundą eliminacyjną takich zawodów jak Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (RSMP), Puchar Polskiego Związku Motorowego (PPZM), Rajdowy Puchar Polski (RPP), Rajdowe Mistrzostwa Słowacji (RMS) oraz Mistrzostwa FIA Strefy Europy Centralnej (FIA-CEZ).

Prowadzenie rajdu samochodowego na Rzeszowszczyźnie od zawsze było zrozumiałą konsekwencją motorowych tradycji regionu. Już w 1929 roku w okolicach Tyrawy Wołoskiej przeprowadzony był 8 Międzynarodowy Rajd Automobilklubu Polskiego, który wygrał hrabia Maurycy Potocki, jadąc niesamowitym jak na tamte czasy Austro-Daimlerem, uzyskującym przeciętną prędkość ok. 51 km/h.
W latach 50 i 60 Podkarpacie było gospodarzem wielu odcinków Rajdu Polskiego – wówczas też rozwinęła się współpraca z działaczami krakowskimi, co zaowocowało między innymi organizacją słynnego Rajdu Tulipanów.

Pierwszy, historyczny Rajd Rzeszowski odbył się w dniach 8-9 kwietnia 1978 roku. Na jego starcie stanęło 90 zawodników. W kolejnych latach prestiż i rozgłos wokół rajdu rósł, a obserwatorzy i kibice doceniali szczególnie różnorodność i trudność tras, które przebiegały głównie po krętych i technicznych asfaltowych drogach Podkarpacia. Bezpieczeństwo zapewniał tutaj między innymi sierpniowy termin rozgrywania zawodów, co wiązało się zwykle ze słoneczną pogodą. Z tego powodu Rajd Rzeszowski przyciągał coraz więcej sław, wśród których można wymienić Leszka Kuzaja, Bryana Bouffiera (kilkukrotnego zwycięzcę cyklu) czy Kajetana Kajetanowicza.

Inne rajdy samochodowe:

Rajd Karkonoski - Rajd Świdnicki - Rajd Wisły - Rajd Dolnośląski - Rajd Monte Carlo

Rajd Rzeszowski