Motul HRSMP. Rajd Rzeszowski dla Olchawskiego, tytuł dla Zalewskiego

Grzegorz Olchawski w Audi Quattro wygrał Rajd Rzeszowski, szóstą rundę Motul HRSMP. Na jeden rajd przed zakończeniem sezonu pewny triumfu w Historycznej Klasyfikacji Generalnej może być Piotr Zalewski (Porsche 911 SC RS).

Po blisko sześciotygodniowej przerwie załogi Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski wróciły do rywalizacji. Szybkie, ciasne i podbijające oesy Rajdu Rzeszowskiego wymagały znakomitego opisu, jak i sporej odwagi zarówno kierowcy jak i pilota. Kierowcy historycznych rajdówek mieli do pokonania siedem odcinków specjalnych o łącznej długości blisko 98 km w tym najdłuższą w sezonie, bo liczącą 26 km próbę Pstrągowa.

Ściganie zaczęło się w piątek od wieczornego superoesu na ulicach Rzeszowa, gdzie legendarne rajdówki dały popis na oczach setek kibiców. Ale to była tylko przystawka do prawdziwego ścigania po drogach wokół Rzeszowa.

RSMP. Gryazin najlepszy w Pucharze Europy, Grzyb w mistrzostwach Polski

Rajd Rzeszowski w deszczu

W sobotę rywalizacja przeniosła się na podkarpackie asfalty. Od samego początku było piekielnie trudno. Załogi zapoznania z trasą dokonały w słońcu i upale, a z trasą mierzyły się po mokrym, brudnym asfalcie i momentami w ulewnym deszczu. Najlepiej radził sobie Robert Luty w Subaru Legacy 4WD Turbo. Dzięki świetnej jeździe na odcinku Pstrągowa zbudował bezpieczną przewagę nad rywalami i kontrolował sytuację w rajdzie.

Luty nie dowiózł zwycięstwa do mety. 6 km przed finiszem ostatniego odcinka specjalnego jego auto unieruchomiła awaria skrzyni biegów i faworyt musiał wycofać się z rywalizacji.

Robert LutyRobert Luty mat. prasowe

Najszybszą załogą rajdu okazali się Grzegorz Olchawski i Łukasz Wroński w Audi Quattro, którzy mieli najlepszy czas na czterech z siedmiu odcinków specjalnych. Odnieśli też swoje pierwsze zwycięstwo w klasie PZM 5. Drugi wynik miała załoga BMW 318iS E30 - Dawid Smółka/Mateusz Radecki, którzy zajęli też drugie miejsce w klasie PZM5.

Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wyjeździli Arkadiusz Kula i Jarosław Janasz w przednionapędowym Renault Megane Maxi, którzy jednocześnie byli najszybszą załogą w kategorii PZM 6.

Hungarian Baja. Przygoński i Colusoul znów na podium

Tytuł dla Zalewskiego

Po Rajdzie Rzeszowskim w kilku kategoriach sprawa tytułu jest już rozstrzygnięta. Na jedną eliminację przed końcem sezonu w klasie FIA 3 pewne mistrzostwo mieli Piotr Zalewski i Jacek Gruszczyński w Porsche 911 SC RS. Tym samym przypieczętowali mistrzowskie tytuły dla kierowcy i pilota, a także mają już pewny końcowy sukces w Historycznej Klasyfikacji Generalnej.

Znamy też już mistrzów w kategorii FIA 2 - to Piotr Kiepura i Mateusz Galle, którzy ścigają się Fiatem 128 i pod Rzeszowem nie mieli sobie równych.

W Rajdzie Rzeszowskim w kategorii FIA 1 zwyciężyli Andrzej Wodziński i Marek Kaczmarek (Lancia Fulvia Coupe), a po wycofaniu się Roberta Lutego triumf w kategorii FIA 4 przypadł załodze Krzysztof Głowala-Alicja Gnatowska (Mazda 323 GTX).

Toyota Yaris GRMN pojechała w szczytnym celu

Podczas Rajdu Rzeszowskiego kierowcy myśleli nie tylko o sportowej rywalizacji, ale i zwracali uwagę na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. W ramach wspólnej akcji Automobilklubu Rzeszowskiego, zawodników oraz Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową auta miały specjalne naklejki akcji „Wyprzedzamy nowotwór”, a ich przejazdy poprzedzała wyjątkowa „zerówka” - Toyota Yaris GRMN w barwach fundacji.

Toyota Yaris GRMN w barwach Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą NowotworowąToyota Yaris GRMN w barwach Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową Jakub Rozmus

Toyota Yaris GRMN w barwach Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą NowotworowąToyota Yaris GRMN w barwach Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową Jakub Rozmus

Kolejny rajd to impreza kończąca sezon HRSMP - Rajd Wisły rozgrywany w dniach 14–15 września.

Więcej o: