Jak zadbać o buty do biegania? [7 praktycznych porad]

O buty do biegania należy dbać codziennie, bez względu na to czy brud widoczny jest gołym okiem czy też nie. Podczas każdego treningu w terenie nie unikniemy drobinek kurzu i piasku, który potem wnosimy do domu. Ponad to, warto zdać sobie sprawę, że podczas biegania stopy bardzo szybko się pocą. Nawet jeśli tego nie czujemy, to wnętrze butów staje się wilgotne, co tworzy idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.
Buty do biegania Buty do biegania fot.: pixabay

Czyszczenie butów na sucho

Buty należy zdjąć tuż po wejściu do domu, najlepiej nie spacerować w nich po mieszkaniu. Po każdym treningu warto je dobrze wytrzepać z kurzu i piachu, zwłaszcza tego, który wbija się w podeszwę, możesz to zrobić np. nad wanną. Po zakończonej aktywności buty trzeba dobrze wysuszyć, wystarczy wyciągnąć wkładki i ustawić je w miejscu gdzie zwyczajowo trzymasz buty.

Zimą oraz w deszczowe dni, w pierwszej kolejności postaw buty np. na wycieraczce lub ściereczce tak żeby wyschły. Zawsze pamiętaj o wyciągnięciu wkładek. Nie stawiaj butów na ciepłym kaloryferze czy intensywnym słońcu latem, ponieważ buty pod wpływem wysokiej temperatury mogą się zdeformować lub stracić swoje właściwości.

Jeśli chcesz osuszyć buty od wewnątrz użyj papierowych ręczników lub zwykłej gazety (czarno-białej). Wypełnij buty ręcznikiem, który wchłonie resztki wilgoci ze środka buta i zapobiegnie zniszczeniu.

Buty do biegania Buty do biegania fot.: pixabay

Czyszczenie butów na mokro

Jeśli czyszczenie butów na sucho nie wystarcza, użyj mokrej ściereczki, nawilżonej gąbki lub szczoteczki z miękkim włosiem. Do zewnętrznego czyszczenia nie potrzebujesz żadnych detergentów, zwłaszcza, że potem trudno byłoby je dobrze wypłukać.

Niezmiennie należy wyciągnąć z butów wkładki oraz sznurowadła, które spokojnie możesz uprać pod bieżącą wodą. Jeśli planujesz użyć szczoteczki, wyjątkowo delikatnie obchodź się z elementami, które wykonane są z siateczki. Bardzo łatwo ją uszkodzić lub zmechacić.

Zimą na butach często osadza się sól, którą warto usunąć ciepłą wodą zanim wniknie w materiał. Sól wżera się w obuwie, powodując białe zacieki i niszczy zastosowana technologię.

Buty do biegania Buty do biegania fot.: pixabay

Ręczne pranie butów

Mocno zabrudzone buty, na których zalega błoto i piach należy w pierwszej kolejności opłukać pod bieżącą wodą.

Buty najlepiej oczyść ściereczką lub szczoteczką z miękkim włosiem przy użyciu na przykład wody i mydła. Unikaj długotrwałego moczenia butów w wodzie, tak żeby zmniejszyć ryzyko rozklejenia się niektórych elementów. Przed praniem wyciągnij wkładki i sznurówki, upierz je pod bieżącą wodą. Do prania najlepiej użyć letnią wodę, tak żeby nie zdeformować butów pod wpływem wysokiej temperatury.

Dla zwiększenia komfortu i pozbycia się brzydkiego zapachu, można użyć środka dezynfekcyjnego.

Buty do biegania Buty do biegania fot.: pixabay

Unikaj prania butów w pralce

Wrzucenie brudnych butów do pralki wydaje się najprostszym rozwiązaniem, które nie wymaga żadnego wysiłku. Nie każdy rodzaj obuwia nadaje się jednak do prania mechanicznego. Warto w tej kwestii sprawdzić jakie zalecenia sugeruje producent, z reguły odradza tego typu czyszczenie.

Prawdopodobnie od jednego prania buty nie ulegną całkowitemu zniszczeniu, ale istnieje ryzyko, że podobnie jak odzież buty mogą się skurczyć. Poza tym tego typu zabiegi sprzyjają rozklejeniu się niektórych elementów, wszystko to efekt długotrwałego kontaktu z wodą połączoną z detergentem oraz końcowemu wirowaniu.

Pranie w pralce może okazać się jednym z powodów odrzucenia reklamacji, pamiętaj o tym. Zastosowanie pralki do czyszczenia butów zostaw jako ostateczność.

Buty do biegania Buty do biegania fot.: pixabay

Nie pożyczaj butów innym osobom

Unikaj pożyczania butów biegowych innym osobom. Dlaczego? Buty używane przez dwie osoby znacznie szybciej mogą stracić swoje właściwości i ulec zniszczeniu. Przede wszystkim dlatego, że każdy biegacz ma inną technikę biegania, co widoczne jest chociażby podczas kontaktu stopy z podłożem w momencie jej lądowania. Stopa rotuje się w różnym kierunku zarówno do środka jak i na zewnątrz. W rezultacie w butach mogą powstać różnego rodzaju zniekształcenia, następuje również utrata amortyzacji.

Buty do biegania często dopasowują się do właściciela, czyli osoby która nosi je najczęściej. Czasami jednak wystarczy jeden trening, żeby buty zdeformowały się, a po ich zwrocie okazały się niewygodne. Tak dzieje się w przypadku jeśli pożyczysz swoje buty osobie, która ma znacznie szerszą stopę od Ciebie.

Taka uprzejmość jest również dość niehigieniczna.

Buty do biegania Buty do biegania fot.: pixabay

Nie używaj butów biegowych na co dzień

Nie traktuj butów do biegania jako uniwersalnego obuwia sportowego do wszystkiego.

Profesjonalny model butów do biegania różni się przede wszystkim technologią. Na siłownię czy spacery po lesie nie potrzebujesz butów ze zwiększoną amortyzacją. Po za tym treningi biegowe wymuszają zakup butów o jeden lub pół  rozmiaru większe od tych, które zwyczajowo nosisz. Podczas innych aktywności buty mogą się nie sprawdzić. Nie opłaca się również nadmiernie eksploatować butów, które mogą w konsekwencji nie spełniać swoich funkcji podczas biegu.

Użytkowanie butów biegowych do innych sportów, może powodować ich przedwczesne zniszczenie.

Buty do biegania Buty do biegania fot.: pixabay

Zainwestuj w drugą parę butów

Jeśli trenujesz codziennie, warto zainwestować w drugą parę butów.

Po pierwsze, zawsze masz alternatywę, w momencie kiedy buty nie zdążą wyschnąć lub zapomnisz ich wyczyścić.

Po za tym warto zmieniać buty tak, żeby stopa nie przyzwyczajała się do jednego, powtarzalnego ruchu w danym modelu. Dzięki temu pracujesz nad większą mobilnością i stabilizacją stopy. Tego rodzaju rozwiązanie może uchronić Cię przed wystąpieniem różnego rodzaju kontuzji.