Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Komentatorzy piłkarscy ulegają uprzedzeniom rasowym. Duńczycy zebrali dowody

Duńska firma badawcza RunRepeat wzięła pod lupę komentatorów piłkarskich i to, jak w czasie meczów patrzą na zawodników o różnym kolorze skóry. Zdaniem badaczy piłkarscy sprawozdawcy ulegają uprzedzeniom rasowym.

Badacze z RunRepeat wybrali 2073 stwierdzenia oceniające z 80 meczów rozegranych w sezonie 2019/20 w czterech najlepszych ligach Europy - włoskiej, hiszpańskiej, angielskiej i francuskiej. Autorzy badań nie ujawnili, których komentatorów wzięli pod uwagę. Stwierdzili tylko, że korzystali z angielskich komentarzy osób pracujących dla stacji telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Oceny wygłaszane przez sprawozdawców dotyczyły 643 piłkarzy o różnym kolorze skóry.

Zobacz wideo

Ciemnoskórych komentatorzy rzadziej chwalą za inteligencję

RunRepeat poddała analizie sposób, w jaki komentatorzy oceniali zawodników o ciemnym i jasnym kolorze skóry. Dzieląc zawodników według tego kryterium, wzięli pod uwagę odcień skóry, który zawodnicy mają przyporządkowany w grze "Football Manager 2020". Piłkarzy z odcieniem od stopnia 1 do 11 - uznali za jasnoskórych, a tych 12-20 za ciemnoskórych.

Analiza stwierdzeń komentatorów pokazała, że zawodnicy o jaśniejszym kolorze skóry są częściej chwaleni za inteligencję, wysoki poziom gry i ciężką pracę niż zawodnicy o ciemnym kolorze skóry. Z kolei ci ostatni dostają więcej pochwał za większe możliwości atletyczne i wygląd fizyczny. Zdaniem autorów badań świadczy to o tym, że komentatorzy ulegają uprzedzeniom rasowym.

Kiedy sprawozdawcy mówili o inteligencji, to w 62,6 procentach pochwały były skierowane pod adresem zawodników o jaśniejszym kolorze skóry. Kiedy krytykowali zawodników za brak inteligencji na boisku, to 63,3 procent słów kierowali pod adresem zawodników o ciemniejszym kolorze skóry.

Ugruntowanie stereotypu leniwego Afroamerykanina

Jeśli komentatorzy wspominali o dużej sile piłkarza, to aż o 6,59 razy częściej odnosili do zawodników o ciemnym kolorze skóry. Jeśli natomiast chodzi o pochwały za szybkość, to aż 3,38 razy częściej odnosiły się one do zawodników o ciemniejszym kolorze skóry.

W swoich wnioskach do badań RunReapet odwołuje się do podobnych badań przeprowadzonych w USA w 2005 r. Wedy James Rada i Tim Wulfemeyer pisali:

Przedstawianie Afroamerykanów jako naturalnie wysportowanych lub obdarzonych przez Boga specjalnymi zdolnościami atletycznymi, tworzy wrażenie, że są oni leniwymi sportowcami, którzy nie muszą nawet pracować, aby uzyskiwać swoje wyniki.

Zdaniem amerykańskich naukowców w komentarzach sportowych można wyczytać uprzedzenia rasowe, opisywane przez zestawienie "mięśnie kontra mózg".

Komentatorzy pomagają ugruntować stereotypy rasowe

Wyniki duńskich badań skomentował James Lee, dyrektor ds. równości w brytyjskim związku zawodowym piłkarzy: - Rozumiemy, że komentatorzy nie chcą pogłębiać rasowych stereotypów. Jednakże narracja, że podstawowa wartość czarnych zawodników leży w ich fizyczności, a nie intelekcie odwołuje się do sposobu widzenia świata, które chcemy wyeliminować z nowoczesnego społeczeństwa. Nawet mało widoczne uprzedzenia rasowe mają niszczący wpływ i potęgują ból i mają daleko idące społeczne konsekwencje. Aby zwalczać realny wpływ rasizmu strukturalnego, musimy zająć się każdą formą uprzedzeń rasowych. Te badania pokazały ewidentne uprzedzenia w sposobie,  w jaki opisuje się piłkarzy w zależności od ich koloru skóry. Komentatorzy pomagają kształtować postrzeganie każdego gracza i ugruntować uprzedzenia rasowe, które ma widz.

Więcej o wnioskach i metodologii badań na stronie RunRepeat.

Czytaj także: