Superkomputer wyliczył, kto wygra Ligę Mistrzów. Miazga

W piątek 15 marca poznaliśmy wszystkie cztery pary ćwierćfinałowe tegorocznej edycji Ligi Mistrzów oraz drabinkę całych zmagań. W walce o prestiżowe trofeum nie zabraknie prawdziwych hitów, ale czołowe zespoły mają powody do niepokoju. Kto ma największe szanse na wygranie Ligi Mistrzów? Odpowiedzi udzielił superkomputer Opta Analyst, który ocenił procentowe szanse każdego z zespołów.

W piątek 15 marca UEFA wylosowała pary ćwierćfinałów zmagań w europejskich pucharach, w tym Ligi Mistrzów. Dzięki temu poznaliśmy nie tylko nadchodzących rywali, ale również całą drabinkę prestiżowych rozgrywek. Wraz z losowaniem zmieniły się także szansę poszczególnych zespołów na końcowy triumf. Jak ocenia je superkomputer? 

Zobacz wideo Koniec Roberta Lewandowskiego? "To byłoby smutne odzwierciedlenie"

Oto faworyci do wygrania Ligi Mistrzów. Statystyki są bezlitosne

Przed rozpoczęciem tej edycji Ligi Mistrzów jako głównych faworytów do wygrania Ligi Mistrzów można było wskazać broniących tytułu zawodników Manchesteru City. Eksperci przewidywali jednak, że zagrozić im mogą np. gracze Realu Madryt i okazję na weryfikację dostaniemy już w ćwierćfinale, ponieważ oba zespoły zmierzą się ze sobą. Ponadto drabinka zmagań ustaliła, że w kolejnym starciu zwycięzca tej rywalizacji podejmie walkę z Bayernem Monachium lub Arsenalem. 

W drugiej części drabinki znalazły się z kolei zespoły teoretycznie słabsze. FC Barcelona zmierzy się z Paris Saint-Germain, a Borussia Dortmund z Atletico Madryt. Oznacza to więc, że jeden z tych nieco słabszych zespołów zagra w wielkim finale

Pary ćwierćfinałowe Ligi Mistrzów:

 • Arsenal FC - Bayern Monachium
 • Atletico Madryt - Borussia Dortmund
 • Real Madryt - Manchester City
 • PSG - FC Barcelona

Drabinka Ligi Mistrzów:

 • Atletico Madryt/Borussia Dortmund - PSG/FC Barcelona
 • Arsenal FC/Bayern Monachium - Real Madryt/Manchester City

Jak losowanie zmieniło szansę każdego z zespołów na zwycięstwo? Zdaniem Opta Analyst znacznie, ponieważ niektóre z zespołów sporo straciły, a inne zyskały. Głównymi faworytami są nadal zawodnicy Manchesteru City, ale ich szanse spadły o około trzy punkty procentowe. Z drugiego miejsca spadli z kolei zawodnicy Realu Madryt, których procent na wygraną jest o prawie cztery pkt mniejszy. Zastąpili ich piłkarze PSG, którzy zanotowali wzrost o ponad cztery punkty. Najmniej prawdopodobne jest wygranie Ligi Mistrzów przez Atletico Madryt. Na wiele liczyć nie może też FC Barcelona z Robertem Lewandowskim. 

Faworyci do wygrania Ligi Mistrzów według Opta Analyst (szanse procentowe):

 1. Manchester City - 29,46 proc. 
 2. Paris Saint-Germain - 16,15 proc. 
 3. Real Madryt - 13,06 proc.
 4. Arsenal - 10,92 proc.
 5. Bayern Monachium - 9,39 proc. 
 6. Borussia Dortmund - 7,86 proc. 
 7. FC Barcelona - 7,11 proc.
 8. Atletico Madryt - 6,05 proc.

Pierwsze mecze ćwierćfinałowe Ligi Mistrzów zaplanowano na 9 i 10 kwietnia, a rewanże na 16 i 17 kwietnia. Półfinały odbędą się 30 kwietnia i 1 maja 2024, a rewanże 7 i 8 maja. Wielki finał na Wembley zaplanowany jest na 1 czerwca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.