Katarczycy ostrzegają osoby homoseksualne przed mundialem: "Naruszysz prawo". Co na to FIFA?

Bartłomiej Kubiak
20 hoteli rekomendowanych przez FIFA na mistrzostwa świata w Katarze niechętnie podchodzi do goszczenia par homoseksualnych. A kolejne trzy wręcz tego odmawia - wynika z informacji, do których dotarły skandynawskie media.

- Mistrzostwa świata w Katarze są dla wszystkich - to przesłanie prezydenta FIFA Gianniego Infantino, które wybrzmiało jeszcze przed przyznaniem Katarowi prawa do organizacji mundialu. A później było przez niego wielokrotnie powtarzane. Po raz ostatni w marcu - podczas kongresu FIFA w Katarze, gdzie Infantino jeszcze raz podkreślił, że drzwi na mistrzostwach świata - mimo że homoseksualizm jest zabroniony przez katarskie prawo - są otwarte dla każdego, kto zechce przyjechać. - W Katarze każdy jest mile widziany, nawet jeśli mówimy o społeczności LGBT - zapewnił w marcu Infantino.

Zobacz wideo

Michniewicz szykuje zmiany. Rybus i Reca największymi przegranymi?Michniewicz szykuje zmiany. Rybus i Reca największymi przegranymi?

Nie wydaje się jednak, by wszystkie 69 hoteli rekomendowanych przez FIFA na mistrzostwa świata w Katarze podzielały opinię Infantino. Tak przynajmniej wynika z informacji, do których dotarły skandynawskie media: szwedzka telewizja publiczna SVT, norweska NRK i duńska DR. To one wspólnie odezwały się do katarskich hoteli i sprawdziły, jakie faktycznie mają nastawienie do osób homoseksualnych.

"Nie oceniamy, ale..."

Odpowiedzi przyszły z 59 hoteli. Wcześniej skontaktowało się z nimi dwóch szwedzkich dziennikarzy, którzy udawali świeżo poślubioną parę gejów zainteresowaną rezerwacją pokoju na miesiąc miodowy w Katarze i w terminie do ustalenia. "W sumie odmówiły nam wstępu trzy hotele: The Torch Doha, Magnum Hotel & Suites Westbay oraz Wyndham Grand Regency" - zdradza telewizja SVT.

I wylicza, że 20 kolejnych zadeklarowało zakwaterowanie, o ile goście nie będą "obnosili się z orientacją seksualną". A jeden z hoteli nawet przestrzegł, czym takie zachowanie mogłoby się skończyć. "Od strony hotelu nam to nie przeszkadza, ale pragniemy poinformować, że wcześniej zdarzały się incydenty, gdy policja wypraszała z hotelu Katarczyków, którzy mieli związki homoseksualne" - odpisał jeden z hoteli.

Kilka innych hoteli - niewymienionych z nazwy - też stwierdziło, że nie ma nic przeciwko, ale zachęcało do zapoznania się z katarskimi przepisami, gdzie za homoseksualizm grozi nawet siedem lat więzienia. "Nie oceniamy, ale... Jeśli nałożysz makijaż i ubierzesz się wyzywająco, naruszysz prawo. Nasz hotel nie będzie widział problemu, gdy wasz strój będzie odpowiedni i nie będziecie publicznie okazywać sobie uczuć" - to fragment kolejnej odpowiedzi.

Artur Wichniarek i Tymoteusz PuchaczWichniarek zwrócił się do Puchacza. Wulgarny apel

 

Trzy katarskie hotele się tłumaczą

33 hotele rekomendowane przez FIFA w ogóle nie miały problemu z rezerwacją dla pary tej samej płci. A z trzema hotelami, które ten problem miały i odmówiły pobytu, szwedzcy dziennikarze skontaktowali się raz jeszcze.

- Tuż przed publikacją, przedstawiając się już jako dziennikarze, zapytaliśmy, czy nadal upierają się, że osoby homoseksualne są u nich niemile widziani. Magnum Hotel & Suites Westbay potwierdził nam, że jest to oficjalna polityka hotelu. The Torch Doha najpierw zaprzeczył przez telefon, że odmówił gejowskim gościom, mimo że otrzymaliśmy maila potwierdzającego, iż to rzeczywiście się wydarzyło. Dopiero później przyszła pisemna odpowiedź, że polityka hotelu jest zgodna z zaleceniami FIFA i że jesteśmy mile widziani, ale nie powinniśmy publicznie okazywać miłości. Z kolei Wyndham Grand Regency niedostępność hotelu dla osób homoseksualnych tłumaczył nie regulaminem, a krajowym prawem, którego przestrzega - ujawniają szwedzcy dziennikarze.

I sami od razu pytają: "W takim razie jak Infantino może mówić, że mistrzostwa świata są dla wszystkich, skoro na stronie FIFA znajdują się hotele, w których pary homoseksualne nie są akceptowane?".

Robert LewandowskiDziennikarz ostrzega ws. Lewandowskiego. "Zamknięty w sobie, kłócił się z kolegami"

Jest reakcja FIFA

Biuro prasowe FIFA nie odpowiedziało na to pytanie, ale zapewniło dziennikarzy, że jest w stałym kontakcie z rządem Kataru i obsługującym mundial Najwyższym Komitetem ds. Dostaw i Dziedzictwa (SC), które "są w pełni świadome i odpowiedzialne za spełnienie oczekiwań dotyczących przestrzegania praw człowieka, równości płci i przeciwdziałaniu dyskryminacji".

"Jesteśmy przekonani, że zostaną podjęte wszelkie niezbędne działania, by fani ze społeczności LGBTQI+ mogli cieszyć się turniejem w atmosferze zadowolenia i mieli poczucie bezpieczeństwa" - czytamy we fragmencie oświadczenia FIFA, która także zaznacza, że wymienione hotele zostaną po raz kolejny poinformowane o surowych wymaganiach dotyczących przyjmowania gości w sposób niedyskryminacyjny. I zapewnia, że będzie to także monitorowane w trakcie turnieju.

Mistrzostwa świata w Katarze rozpoczną się 21 listopada i potrwają do 18 grudnia. Wśród 32 drużyn, które wystąpią w turnieju, będzie reprezentacja Polski. Jej rywale w fazie grupowej to Meksyk (22 listopada), Arabia Saudyjska (26 listopada) oraz Argentyna (30 listopada).

Więcej o: