Przełom na Bliskim Wschodzie. Izrael po raz pierwszy będzie gościł reprezentację z arabskiego kraju

Na Bliskim Wschodzie w połowie grudnia dojdzie do bezprecedensowego wydarzenia. Młodzieżowa reprezentacja Zjednoczonych Emiratów Arabskich po raz pierwszy weźmie udział w turnieju piłkarskim w Izraelu. Jest to wielki krok w kierunku pokoju.

Sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie od wielu lat jest bardzo trudna. Dotyczy to również kwestii sportowych. Każdy, choćby najmniejszy krok w kierunku pokoju i pojednania może być początkiem wielkiej odmiany. Przykładem z pewnością będzie pierwszy występ młodych piłkarzy ZEA w Izraelu.

Zobacz wideo Maradona, Hamsik, a kiedyś Zieliński? "Może stać się symbolem Napoli" [REPORTAŻ]

Pojednanie po wielu latach?

W dniach 12-17 grudnia 2021 roku w Izraelu odbędzie się turniej, który nosi imię prezesa izraelskiej federacji w latach 1996-2003 Gavry'ego Levy. Poza zespołem gospodarzy, niespodziewanie weźmie w nim udział drużyna Zjednoczonych Emiratów Arabskich do lat 19, a także młodzieżowe reprezentacje Rosji i Niemiec.

- Wielu dobrych ludzi po obu stronach pracowało na ten moment i pogłębienie współpracy na różnych polach, wierząc, że piłka nożna to dobry sposób na zbliżenie i zacieśnienie więzi między dwoma krajami. Z dumą będę patrzył na flagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Niemiec i Rosji powiewające obok naszej niebiesko-białej flagi - mówił szef izraelskiej federacji piłkarskiej Oren Hasson.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

- W drużynach izraelskich występuje wielu arabskich piłkarzy, w najwyższej klasie rozgrywek ha’Al gra arabski klub Bnei Sachnin. Jednak jak przełomowy będzie przyjazd piłkarzy kadry ZEA, niech świadczy fakt, iż ostatni raz gdy arabska reprezentacja wystąpiła na ziemiach dziś izraelskich.... jeszcze nie było takiego państwa jak Izrael, który powstał w 1948 roku - wyjaśnił Uri Levy, izraelski dziennikarz, założyciel portalu Babagol o futbolu na Bliskim Wschodzie.

Historyczna zmiana

Do ostatniego meczu piłkarskiej reprezentacji Izraela przeciwko kadrze kraju muzułmańskiego doszło we wrześniu 1974 roku. Wówczas w finale Igrzysk Azjatyckich rozgrywanych w Teheranie reprezentacja żydowskiego państwa przegrała z gospodarzami. W obecności 100 tysięcy kibiców Iran wygrał 1:0.

W 1974 roku Izrael na wniosek Kuwejtu został wycofany z azjatyckiej federacji piłkarskiej. Od tego czasu żaden zespół narodowy Izraela w żadnej kategorii wiekowej nie grał z kadrą kraju muzułmańskiego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.