Marco Bonitta

Marco Bonitta

Marco Bonitta urodził się 5 września 1963 roku w Rawennie we Włoszech. Jest on trenerem siatkarskim. Przez krótki czas pracował z żeńską reprezentacją Polski, z którą rozstał się po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, w 2008 roku.

Marco Bonitta rozpoczynał karierę trenerską w zespole Teodora Ravenna. Z czasem został szkoleniowcem Volley Bergamo. Z czasem powrócił jednak w rodzinne strony i ponownie objął stery klubu z Rawenny. W roku 2001 przejął żeńską reprezentację Włoch, z którą od razu wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Europy. Z kolei w roku 2002 prowadzona przez niego drużyna sięgnęła po Mistrzostwo Świata. W 2005 roku Włoszki powtórzyły wynik z 2001 r. i zajęły 2 miejsce na Mistrzostwach Europy, przegrywając finałowy mecz z Polkami. Marco Bonitta na stanowisku pracował aż do roku 2006.

W roku 2007 został trenerem żeńskiej reprezentacji Polski. W tym samym roku Biało-czerwone awansowały do finału Gran Prix, jednak ostatecznie zajęły na nim dopiero 6 miejsce. Pod wodzą Marco Bonitty Polki awansowały również na turniej siatkarski w czasie Igrzysk Olimpijskich, w Pekinie (2008). Jednak po ich zakończeniu Włoch nie kontynuował przygody z naszą drużyną narodową.

W latach 2008-2014 Marco Bonitta był szkoleniowcem zespołów takich jak: Prisma Taranto, Volley Cavriago, Club Italia, Porto Ravenna i PRC Ravenna. W roku 2014 ponownie został trenerem żeńskiej reprezentacji Włoch. Jego podopieczne na Mistrzostwach Świata zajęły 4 miejsce, przegrywając ostatecznie z Brazylią 2:3.

Oprócz sukcesów z reprezentacją swojego kraju, Marco Bonitta zdobył również 2 razy Mistrzostwo Włoch, 1 raz Puchar Włoch, a także 3 razy doprowadził swoje zespoły do triumfu w Superpucharze tego kraju. Ponadto 2-krotnie triumfował w Lidze Mistrzyń.

Zobacz również:

Saeid Marouf - Matey Kaziyski - Neslihan Darnel - Nicolás Uriarte - Rob Bontje

Marco Bonitta