Kooij najlepszy na otwarcie Tour de Pologne. Potężna kraksa na finiszu

Olav Kooij wygrał 1. etap 79. Tour de Pologne. Holender wyprzedził na ostatnich metrach finiszu w Lublinie Phila Bauhausa i Jordiego Meeusa. Kolarz Jumbo-Visma został jednocześnie liderem klasyfikacji generalnej. Polaków godnie reprezentował Patryk Stosz, który został liderem klasyfikacji najaktywniejszych. Na ostatnim kilometrze rywalizacji doszło do potężnej kraksy w peletonie, w której ucierpiało wielu zawodników.

Po hucznej prezentacji wszystkich kolarzy w Kielcach, rywalizujących w 79. Tour de Pologne, przyszedł czas na początek prawdziwego ścigania. W sobotę na kolarzy czekał liczący 218,8km etap z Kielc do Lublina. Profil etapu idealnie pasował sprinterom, którzy liczyli na walkę o zwycięstwo na ostatnich kilometrach.

Zobacz wideo Marczyński: "Tour to bardzo stresujący i nerwowy wyścig"

79. Tour de Pologne79. Tour de Pologne Tour de Pologne

Od razu po starcie od peletonu oderwało się pięciu kolarzy - Kamil Małecki (Lotto Soudal), Sam Brand (Team Novo Nordisk), Jonas Abrahamsen (Uno-X Pro Cycling Team), Patryk Stosz i Patryk Grabis (obaj reprezentacja Polski). Bardzo szybko odskoczyli nawet na sześć minut od peletonu, jednak grupy sprinterów szybko zabrały się do pracy, by zmniejszyć stratę i kontrolować różnicę między uciekającymi zawodnikami a peletonem.

Polak w koszulce lidera klasyfikacji najaktywniejszego kolarza

Przez większą część etapu różnicy utrzymywała się na poziomie ok. trzech minut. Obydwie premie górskie IV akt. wygrał Abrahamsen. Premię specjalną w Kazimierzu Dolnym wygrał Kamil Małecki, a na wszystkich lotnych premiach najlepszy był Patryk Stosz, dzięki czemu założy koszulkę najaktywniejszego kolarza.

Jako pierwszy z ucieczki odpadł Patryk Stosz, który został wchłonięty przez główną grupę na 25 kilometrów przed metą. Najdłużej uciekał Kamil Małecki, który został doścignięty na 8 kilometrów przed finiszem. Tym samym losy etapowego zwycięstwa decydowały się na ostatnich kilometrach.

Na kilometr przed metą doszło do potężnej kraksy w peletonie. Kilkunastu kolarzy znalazło się na asfalcie, przez co peleton na finisz wjechał w bardzo okrojonym składzie. Najmocniej ucierpiał Belg Baptiste Planckaert, który jako jedyny nie ukończył rywalizacji na I etapie.

Na ulicach Lublina najszybszy okazał się Olav Kooij, który wyprzedził na ostatnich metrach Phila Bauhausa i Jordiego Meeusa. Tym samym kolarz grupy Jumbo-Visma został liderem klasyfikacji generalnej, dzięki bonifikacie na mecie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.