ELIOS 2010. Torch Run - zapłonął Ogień Nadziei. Teraz wyrusza w trasę do Warszawy

Dziś z Grecji w drogę do Warszawy rusza sztafeta niosąca Ogień Nadziei na Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Po wizycie w kilku europejskich stolicach i kilkudziesięciu polskich miastach, ogień zapłonie 18 września na stadionie warszawskiej Legii, podczas uroczystej ceremonii otwarcia największej w tym roku imprezy sportowej w Polsce. Igrzyska odbędą się w dniach 18 -23.09.2010.

Oficjalna strona ELIOS 2010 ?

Na mocy porozumienia z MKOL Olimpiady Specjalne, jako jedyna organizacja na świecie, mają prawo do zapalenia ognia w Grecji. Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych (tak brzmi pełna nazwa tego wydarzenia) rozpoczyna się w greckim Aleksandropolis. W poniedziałek, tradycyjnie od promieni słonecznych, rozpalono tam Ogień Nadziei. Teraz Ogień przetransportowany będzie do Stambułu, odwiedzi Lubljanę, Gibraltar, Luksemburg, Paryż, Londyn i Brukselę, by piętnastego września wylądować w Polsce. Na warszawskim Okęciu grupa Torch Run liczyć będzie 125 osób! Wśród nich znajdą się strzegący prawa z Polski - policjanci, strażnicy miejscy, funkcjonariusze Straży Granicznej i strażacy, których wspierać będzie trzydziestoosobowa, międzynarodowa reprezentacja policjantów oraz samych uczestników Igrzysk.

W Polsce sztafeta rozdzieli się, a jej uczestnicy wyruszą w pięciu różnych kierunkach. Ogień Nadziei odwiedzi miasta goszczące reprezentacje sportowców biorących udział w zawodach. W poszczególnych miastach Biegowi towarzyszyć będą imprezy, spotkania i wydarzenia artystyczne. Ostatni odcinek uczestnicy sztafety pokonają wspólnie. Osiemnastego września pobiegną ulicami Warszawy, by na stadionie Legii zapalić Znicz Olimpiad Specjalnych podczas uroczystej Ceremonii Otwarcia V Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

- Towarzyszący Igrzyskom Olimpiad Specjalnych Bieg z Pochodnią Ognia Nadziei ma szczególne znaczenie dla ruchu Special Olympics - mówi Bogusław Gałązka, dyrektor Igrzysk. - Ogień Nadziei jest symbolem ducha Igrzysk, przypomina o idei sportowej rywalizacji i fair play. Jednocześnie Bieg i towarzyszące mu imprezy pozwalają zainteresować Olimpiadami Specjalnymi mieszkańców miast goszczących sportowców i pokazać możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną. W ten sposób przyczyniamy się do lepszego ich zrozumienia i społecznej integracji. A to jest właśnie misją Igrzysk.

Zobacz galerię zdjęć zawodników Olimpiad Specjalnych

 

Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych

Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych (ang. The Law Enforcement Torch Run for Special Olympics ) skupia ludzi, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem i egzekwowaniem prawa. Są to policjanci, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, a także strażacy, straż miejska i straż graniczna. Celem przedsięwzięcia jest szerzenie wiedzy o możliwościach i sukcesach osób z niepełnosprawnością intelektualną, a także pozyskiwanie środków finansowych na działalność ruchu Special Olympics. W Polsce pierwszy Bieg z Pochodnią odbył się w 1993 roku. Dwa lata później powstała policyjna organizacja o tej samej nazwie.

Olimpiady specjalne

Olimpiady Specjalne www.specialolympics.org) to międzynarodowa organizacja sportowa skupiająca trzy miliony sportowców na całym świecie. Igrzyska rozgrywane w Polsce mają ogromne znaczenie w szerzeniu wiedzy o możliwościach osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zostań fanem ELIOS 2010 na Facebooku ?

Więcej o: