1600 sportowców - 58 programów narodowych z Europy i Eurazji - 9 dyscyplin sportowych - 1 dyscyplina pokazowa. Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2010 to największy test dla Polski przed Euro 2010.
Zobacz galerię zdjęć zawodników Olimpiad Specjalnych
Special Olympics Inc. to międzynarodowa organizacja sportowa, która powstała w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Eunice Kennedy Shriver, siostry prezydenta Kennediego.
Podczas 40 lat swego istnienia, ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i prawie 3 miliony zawodników i drugie tyle trenerów, działaczy, wolontariuszy i członków społeczeństwa. Misją Special Olympics jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportu dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.
Ideą Special Olympics jest przekonanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych.
Aktywność ta przyczynia się do rozwoju sprawności fizycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną, wykazania odwagi, odczuwania radości, dzielenia się talentami, umiejętnościami, przyjaźnią ze swoimi rodzicami, innymi zawodnikami i społecznością lokalną.
Polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku.
Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska posiada 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W treningach i rywalizacji bierze udział 17 190 sportowców i 1 612 trenerów. Ruch wspiera 1 114 członków rodzin i 4 500 wolontariuszy. W Polsce co roku odbywa się około 200 zawodów i imprez Olimpiad Specjalnych w 20 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych.
Na czele Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska stoi 13-osobowy Komitet Krajowy. Prezesem Stowarzyszenia jest p. Katarzyna Frank - Niemczycka.
Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego od 1990 roku.