ELIOS 2010: Największa impreza sportowa roku. Galeria zdjęć olimpijczyków

Od 18 do 24 września 2010 Warszawa będzie gościć 1600 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną w ramach Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010. To największa impreza sportowa 2010 roku Polsce i sprawdzian przed Euro 2012.

1600 sportowców - 58 programów narodowych z Europy i Eurazji - 9 dyscyplin sportowych - 1 dyscyplina pokazowa. Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2010 to największy test dla Polski przed Euro 2010.

Zobacz galerię zdjęć zawodników Olimpiad Specjalnych

 

Idea Olimpiad Specjalnych

Special Olympics Inc. to międzynarodowa organizacja sportowa, która powstała w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Eunice Kennedy Shriver, siostry prezydenta Kennediego.

Podczas 40 lat swego istnienia, ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i prawie 3 miliony zawodników i drugie tyle trenerów, działaczy, wolontariuszy i członków społeczeństwa. Misją Special Olympics jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportu dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.

Ideą Special Olympics jest przekonanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych.

Aktywność ta przyczynia się do rozwoju sprawności fizycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną, wykazania odwagi, odczuwania radości, dzielenia się talentami, umiejętnościami, przyjaźnią ze swoimi rodzicami, innymi zawodnikami i społecznością lokalną.

Polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w 1983 roku.

Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska posiada 18 oddziałów regionalnych i 564 sekcje. W treningach i rywalizacji bierze udział 17 190 sportowców i 1 612 trenerów. Ruch wspiera 1 114 członków rodzin i 4 500 wolontariuszy. W Polsce co roku odbywa się około 200 zawodów i imprez Olimpiad Specjalnych w 20 dyscyplinach sportowych, letnich i zimowych.

Na czele Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska stoi 13-osobowy Komitet Krajowy. Prezesem Stowarzyszenia jest p. Katarzyna Frank - Niemczycka.

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska jest członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego od 1990 roku.

Zostań fanem ELIOS 2010 na facebooku ?

Więcej o: